TdS w Val Mustair. Dominik Bury z awansem do ćwierćfinału. Pierwszy raz w karierze

13:29, 31.12.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:54, 31.12.2022

Za nami eliminacje sprintu stylem dowolnym w Val Mustair, które - podobnie jak wcześniejsze zmagania pań - zakończyły się pozytywnym akcentem dla jednego z reprezentantów Polski. Był nim Dominik Bury, który w kwalifikacjach zajął 27. miejsce i dzięki temu po raz pierwszy w karierze awansował do fazy ćwierćfinałowej. Z dalszej rywalizacji odpadli natomiast Maciej Staręga i Kamil Bury. W eliminacjach bezkonkurencyjny był faworyt całej wieloetapowej imprezy Johannes Hoesflot Klaebo.

Screen - Eurosport

Życiówka Dominika Burego

Dominik Bury swoim awansem do ćwierćfinałów sprintu w Val Mustair sprawił niemałą niespodziankę. Reprezentant Polski do tej pory nie brylował na najkrótszych biegowych dystansach i z pewnością nie był w gronie głównych kandydatów do miejsca w czołowej trzydziestce. 26-latek zaprezentował jednak wysoką formę i finiszował na 27. pozycji dzięki czemu po raz pierwszy w karierze zakwalifikował się do fazy ćwierćfinałowej. Strata Polaka do zwycięzcy wyniosła dziewięć sekund. Awansu nie zdołali niestety wywalczyć Kamil Bury i Maciej Staręga, którzy uplasowali się odpowiednio na 36. (+10,91 sek) i 40. miejscu (+11,09 sek).

Eliminacje wygrał nie kto inny, jak Johannes Hoesflot Klaebo. Reprezentant Norwegii zmagania rozpoczął dość spokojnie i po pierwszej pętli był na dziesiątym miejscu, ale końcówkę pobiegł w bardzo dobrym tempie i finiszował z czasem 2:54,05. Drugie miejsce zajął Lucas Chanavat, który przegrał z Klaebo o +1,05 sek. Trzeci był Federico Pellegrino, który przed przerwą świąteczną zwyciężył w Davos. Reprezentant Włoch stracił do Norwega półtorej sekundy. Na czwartej pozycji uplasował się Ben Ogden (+2,33 sek), a czołową piątkę zamknął Czech Michal Novak (+2,70 sek).

Początek ćwierćfinałów o godzinie 14:00.