TdS w Val di Fiemme: Therese Johaug królową Alpe Cermis, norwesko-rosyjskie podium

fot. M. Rudzińska

Therese Johaug jako pierwsza pojawiła się na szczycie Alpe Cermis i odniosła trzecie w karierze zwycięstwo w Tour de Ski. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła czwarta na ostatnim etapie Natalia Niepriajewa, a trzecia była Ingvild Flugstad Oestberg.

Ostatni etap 14. edycji Tour de Ski był inny niż ten w poprzednich edycjach. W tym roku zawodniczki rywalizowały bowiem w biegu masowym, a nie w pościgowym, aby zapewnić emocje do samego końca.

Zawody, jak można było się spodziewać, rozpoczęły się od dość spokojnego tempa i do stadionu, gdzie była ulokowana premia punktowa, dobiegła zwarta grupa. Na punkcie pomiaru po 2,3 kilometra najszybsza była Anamarija Lampić, która zainkasowała 15 punktów i została pierwszą w historii triumfatorką klasyfikacji punktowej Tour de Ski. Faworytki natomiast nie forsowały tempa i starały się oszczędzać siły na decydujące kilometry zmagań z morderczą górą.

Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się właściwie na samym początku podbiegu, gdy od grupy oderwały się dwie zawodniczki: Therese Johaug i Heidi Weng. Liderka klasyfikacji generalnej Tour de Ski starała się dyktować mocne tempo, aby zostawić konkurentki z tyłu. Norweżka biegła świetnym rytmem i doskonale radziła sobie z nachyleniem stoku sięgającym momentami nawet 28 stopni. Po kilkuset metrach Johaug oderwała się także od Weng i niezagrożona ruszyła do mety. Przewaga 32-latki była na tyle bezpieczna, że na finiszowych metrach mogła ona sobie pozwolić na wzięcie norweskiej flagi i celebrowanie zwycięstwa jeszcze przed minięciem linii mety.

Za plecami Johaug toczyła się natomiast zacięta walka o etapowe podium i czołową trójkę klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Kilkaset metrów przed metą Ingvild Flugstad Oestberg zdołała nawet dogonić Heidi Weng, ale ostatnie słowo należało do dwukrotnej triumfatorki Touru, która zachowała więcej sił na finiszu. Mimo drugiego miejsca na ostatnim etapie Weng nie zdołała jednak przebić się na podium, bowiem tuż za jej plecami dobiegła wspomniana wcześniej Oestberg i Natalia Niepriajewa. Rosjanka dzięki dobrej postawie na podbiegu w klasyfikacji generalnej Tour de Ski zajęła drugie miejsce. Trzecia była natomiast Oestberg.

Piąte miejsce na ostatnim etapie zajęła Teresa Stadlober, szósta była Jessica Diggins, a siódma Rosie Brennan. Ósma lokata przypadła mistrzyni olimpijskiej Ragnhild Hadze, a dopiero dziewiąta była dotychczasowa wiceliderka Astrid Uhrenholdt Jacobsen, która spadła w klasyfikacji generalnej na piąte miejsce.

Dzisiejsze zwycięstwo Therese Johaug jest trzecim w karierze triumfem Norweżki w Tour de Ski. 32-latka po raz ósmy była najlepsza na podbiegu pod Alpe Cermis i dzięki tej wygranej zrównała się w liczbie etapowych zwycięstw w Tourze z Justyną Kowalczyk. Obie biegaczki mają teraz po 14. triumfów.

Wyniki ostatniego etapu Tour de Ski

Klasyfikacja generalna Tour de Ski

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.