TdS w Val di Fiemme. Spicow królem Alpe Cermis, Bolszunow triumfatorem Tour de Ski

fot. M. Rudzińska

Denis Spicow najszybciej wspiął się na szczyt Alpe Cermis i zwyciężył na ostatnim etapie Tour de Ski. Rosjanin, dzięki świetnemu występowi, awansował również na podium w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Drugie miejsce w dzisiejszym biegu zajął dominator tegorocznej imprezy Aleksander Bolszunow, który po raz drugi z rzędu triumfował w Tourze. Podium uzupełnił Francuz Maurice Manificat.

fot. M. Rudzińska

Ostatni etap Tour de Ski, czyli tradycyjna wspinaczka pod Alpe Cermis, po raz drugi z rzędu rozgrywany był w formule biegu masowego. Emocji na trasie nie brakowało, a zawodnicy dość długo utrzymywali się w zwartej grupie. Około ósmego kilometra, gdy zaczynał się jeden z najtrudniejszych fragmentów trasy, zaatakował Denis Spicow, który oderwał się od reszty biegowego peletonu i nie dał się dogonić rywalom, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Dzięki świetnej postawie na podbiegu 24-latek awansował także na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Touru, wyprzedzając swojego rodaka Iwana Jakimuszkina.

Drugie miejsce na ósmym etapie zajął lider cyklu, Aleksander Bolszunow, który do Spicowa stracił trzynaście sekund, a trzeci był Francuz Maurice Manificat, który dziś finiszował ze stratą piętnastu sekund do triumfatora biegu. Na trzech kolejnych lokatach uplasowali się reprezentanci Rosji: Jewgienij Biełow (+21,8 sek), Andriej Mielniczenko (+24 sek) i Iwan Jakimuszkin (+26,9 sek). W czołowej dziesiątce zmieścili się jeszcze Hugo Lapalus z Francji, Lucas Boegl z Niemiec i dwaj inni Trójkolorowi Adrien Backscheider oraz Clement Parisse.

Wyniki biegu

W klasyfikacji generalnej triumfował Aleksander Bolszunow, który w Tour de Ski zwyciężył po raz drugi z rzędu i to z rekordową przewagą. Drugiego Maurice’a Manificata wyprzedził bowiem o trzy minuty i 23 sekundy. Na trzecim miejscu uplasował się Denis Spicow, a czwarty był Iwan Jakimuszkin. Łącznie w najlepszej dziesiątce znalazło się sześcioro reprezentantów Rosji. Zawody ukończyło 51 biegaczy.

Klasyfikacja końcowa Tour de Ski

Źródło: informacja własna