TdS w Val di Fiemme: Niespodziewane zwycięstwo Jacobsen. Therese Johaug poza podium

13:57, 03.01.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 15:01, 03.01.2020

Astrid Uhrenholdt Jacobsen niespodziewanie okazała się najlepsza w starcie masowym na dystansie 10 kilometrów rozgrywanym stylem klasycznym we włoskim Val di Fiemme. Drugie miejsce zajęła Ebba Andersson, z kolei życiowy sukces osiągnęła reprezentująca Niemcy, Katharina Hennig, która uplasowała się na trzecim miejscu.

Czwarty start dystansowy podczas trwającej edycji Tour de Ski po raz czwarty zakończył się zwycięstwem Norweżki. Jednak zawodniczką tą nie była faworyzowana liderka cyklu, Therese Johaug ani też 29-letnia Ingvild Flugstad Østberg, ciesząca się ze zwycięstwa przed dwoma dniami. Tym razem swój szósty w karierze tryumf w Pucharze Świata odniosła Astrid Uhrenholdt Jacobsen, która o 0,4 sekundy wyprzedziła bardzo dobrze spisującą się na szwajcarsko-włoskich trasach Ebbę Andersson ze Szwecji. Zaledwie sekundę gorsza od Norweżki okazała się reprezentantka Niemiec, Katharina Hennig, dla której było to pierwsze podium w Pucharze Świata. Dotychczas jej najlepszym rezultatem w pucharowych startach było ósme miejsce, jakie zajęła 10 marca 2019 roku w biegu na dystansie 30 kilometrów rozgrywanym stylem klasycznym w Oslo.

"Dopiero" na czwartym miejscu uplasowała się przewodząca w klasyfikacji Tour de Ski, Therese Johaug, tracąc do Jacobsen nieco ponad 6 sekund. Bieg ten od samego początku nie układał się po myśli 31-letniej reprezentantki Norwegii, która po przebiegnięciu niespełna dwóch kilometrów upadła na trasie. Johaug jednak bardzo szybko się podniosła i niemal natychmiast "doszusowała" do swoich rywalek. Tym samym Norweżka po raz pierwszy od 11 marca 2016 roku zajęła miejsce poza podium w biegu dystansowym.

W czołowej "dziesiątce" znalazły się również trzy inne reprezentantki "kraju fiordów". Piątą lokatę zajęła Ingvild Flugstad Østberg, ósmą - Heidi Weng, zaś dziesiątą - Tiril Udnes Weng. Ponadto, w gronie najlepszych dziesięciu zawodniczek uplasowały się także Natalia Nepryaeva z Rosji (6. miejsce), Sadie Maubet Bjornsen ze Stanów Zjednoczonych (7. miejsce) oraz Jonna Sundling ze Szwecji (9. miejsce).

Po piątym etapie Tour de Ski liderką cyklu pozostaje Therese Johaug. Jutro panie ponownie rywalizować będą na trasach w Val di Fiemme, gdzie zmierzą się w biegu sprinterskim rozgrywanym stylem klasycznym.