TdS w Val di Fiemme. Niemieckie zwycięstwo po pasjonującej walce na ostatniej prostej

fot. screen Eurosport

Katharina Hennig zwyciężyła w przedostatnim etapie 17. edycji cyklu Tour de Ski. Niemka nie miała sobie równych w rozgrywanym techniką klasyczną biegu masowym na dystansie 15 kilometrów. Na podium zawodów w Val di Fiemme znalazły się także Frida Karlsson ze Szwecji oraz Kerttu Niskanen z Finlandii. Do rywalizacji nie przystąpiła Krista Parmakoski. Przed sobotnimi zawodami Finka zajmowała trzecie miejsce w klasyfikacji Touru.

fot. screen Eurosport

Bez Parmakoski na starcie

Za nami szósty z siedmiu etapów 17. edycji Tour de Ski. Tym razem panie przystąpiły do rywalizacji w biegu masowym rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 15 kilometrów.

W odbywających się w Val di Fiemme zawodach wzięło udział 37 zawodniczek. Na starcie zmagań nie stanęła między innymi – zajmująca przed sobotnim biegiem trzecie miejsce w klasyfikacji cyklu – Krista Parmakoski. Jak poinformował portal iltalehti.fi, przyczyną absencji Finki są problemy żołądkowe. Wcześniej z powodu koronawirusa z udziału we włoskiej części imprezy musiała wycofać się Anne Kjersti Kalvaa. Co ciekawe, w momencie rezygnacji Norweżka plasowała się w Tour de Ski… także na trzeciej pozycji.

Wyczekany tryumf

W sobotnim biegu dość niespodziewanie najlepiej poradziła sobie Katharina Hennig. Niemka – po genialnym finiszu – o niespełna sekundę pokonała Fridę Karlsson ze Szwecji oraz Kerttu Niskanen z Finlandii. Tuż za podium – ze stratą dokładnie sekundy – uplasowała się Rosie Brennan ze Stanów Zjednoczonych. Pozostałe rywalki zanotowały bardziej znaczące straty.

Dla biegaczki z Annaberg-Buchholz było to premierowe zwycięstwo w karierze w zawodach tej rangi. Aktualnie 26-latka plasuje się na czwartej pozycji w klasyfikacji Tour de Ski. Przed ostatnim biegiem jej strata do prowadzącej Karlsson wynosi 2 minuty.

Należy także wspomnieć, że Niemcy na zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich czekali od… prawie 14 lat. Po raz ostatni na najwyższym stopniu podium zawodniczka z tego kraju stanęła 20 marca 2009 roku. Wówczas to z tryumfu w prologu finału Pucharu Świata rozgrywanego w Falun cieszyła się Claudia Nystad.

Wyniki biegu na 15 kilometrów kobiet

Źródło: informacja własna