TdS w Val di Fiemme: Klaebo pogodził Rosjan, kolejne punkty Dominika Burego

16:13, 03.01.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:34, 03.01.2020

Johannes Hoesflot Klaebo po świetnym finiszu wygrał bieg na 15 kilometrów techniką klasyczną w Val di Fiemme będącym piątym etapem Tour de Ski. Norweg na ostatnich metrach w pokonanym polu zostawił Rosjan: Siergieja Ustiugowa i Aleksandra Bolszunowa. Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył dziś także Dominik Bury.

Rywalizacja w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym w Val di Fiemme rozstrzygnęła się sprinterskim finiszem, który zakończył się zwycięstwem Johannesa Hoesflota Klaebo. Norweg, który jeszcze na ostatnim podbiegu przed metą plasował się na trzecim miejscu, dzięki doskonałej postawie na finiszowych metrach ograł reprezentantów Rosji i mógł świętować kolejny etapowy triumf w Tour de Ski. Biegacz z Kraju Fiordów wygrał także lotną premię na 8,5 km i odrobił część strat do prowadzącego Bolszunowa. Tuż za plecami lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata linię mety przeciął Siergiej Ustiugow, który na półtora kilometra przed metą starał się oderwać od najgroźniejszych rywali, ale na zjeździe został przez nich dogoniony. Ostatecznie Ustiugow finiszował ze stratą +0,7 sek do Klaebo.

Na najniższym stopniu podium stanął lider Tour de Ski Aleksander Bolszunow, który do triumfatora stracił równo sekundę. Rosjanin po raz trzeci z rzędu znalazł się w najlepszej czwórce na etapie Touru i zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Tuż za podium finiszował kolejny z reprezentantów Sbornej: Andriej Larkow (+4,4 sek). Piąte miejsce zajął Sjur Roethe (+10,2 sek), szósty był Szwajcar Dario Cologna (+11 sek), a siódmy Denis Spicow (+13,7 sek). Na ósmej pozycji sklasyfikowano Hansa Christera Holunda, dziewiąty był Calle Halfvarsson, a dopiero dziesiąty Iivo Niskanen.

Po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Dominik Bury. Polak od samego początku biegł w czołowej grupie, a na półmetku plasował się nawet na piątej pozycji. Podopieczny Lukasa Bauera nie był jednak w stanie utrzymać tempa prowadzącej grupy przez cały dystans i stopniowo spadał w klasyfikacji biegu, ale w końcówce zdołał obronić miejsce gwarantujące punkty Pucharu Świata, finiszując na 28. miejscu ze stratą +1:03,5 min. Po dzisiejszym występie Dominik Bury awansował na 25. lokatę w klasyfikacji Tour de Ski.

Drugi z reprezentantów Polski, Kamil Bury, został sklasyfikowany na 44. pozycji.