TdS w Toblach. Stupak najlepsza na piątym etapie, kolejne punkty Izabeli Marcisz

14:16, 06.01.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:01, 06.01.2021

Julia Stupak wygrała piąty etap cyklu Tour de Ski - bieg pościgowy na 10 kilometrów stylem klasycznym w Toblach. Rosjanka odniosła dziś drugie zwycięstwo w karierze, ale pierwsze na dystansach. Tuż za plecami Stupak finiszowała Ebba Andersson, a trzecia była liderka cyklu Jessie Diggins. Kolejne pucharowe punkty zdobyła Izabela Marcisz, która zajęła 27. miejsce.

fot: M. Rudzińska

Piąty etap cyklu Tour de Ski zakończył się zwycięstwem Julii Stupak, która od początku imprezy prezentuje bardzo wysoką formę i dziś potwierdziła to na trasie w Toblach. Rosjanka wystartowała jako czwarta, 26 sekund po Jessie Diggins, ale razem z Ebbą Andersson dogoniły liderkę cyklu już na pierwszym okrążeniu. W czteroosobowej prowadzącej grupie znajdowała się jeszcze druga z Amerykanek - Rosie Brennan.

Przez kolejne kilometry liderująca czwórka wspólnie pokonywała trasę we włoskim Toblach. Najwcześniej szanse na zwycięstwo straciła Brennan, która nie była w stanie wytrzymać tempa dyktowanego przez pozostałe biegaczki. Stupak, Diggins i Andersson razem pojawiły się na stadionie i o końcowym rezultacie zadecydował sprinterski finisz, na którym najlepiej odnalazła się Rosjanka, odnosząc drugie w karierze zwycięstwo, ale pierwsze w biegu dystansowym.

Na drugiej pozycji finiszowała Ebba Andersson, która straciła do triumfatorki +0,7 sek. Trzecie miejsce, po analizie fotokomórki, zajęła Jessie Diggins, która przegrała ze Szwedką o 0,1 sek. Na czwartej lokacie sklasyfikowano Rosie Brennan (+17,3 sek), a na piątej Kristę Parmakoski (+37,3 sek). Szósta była Tatiana Sorina, siódma Alisa Żambałowa, a ósma Katharina Hennig. W czołowej dziesiątce zmieściły się jeszcze Katerina Razymova i Natalia Niepriajewa.

Kolejne pucharowe punkty zdobyła dziś Izabela Marcisz, która zajęła 27. miejsce i do pierwszej na mecie Stupak straciła +2:56 min. Druga z Polek, Weronika Kaleta, finiszowała na 48., ostatniej pozycji ze stratą ponad ośmiu minut.

Wyniki biegu pościgowego

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Tour de Ski po pięciu etapach utrzymała Jessie Diggins. Druga jest Rosie Brennan, a na trzecie miejsce awansowała Julia Stupak.

Klasyfikacja Tour de Ski

Jutro w Tour de Ski dzień przerwy. Kolejny etap - bieg masowy na 10 kilometrów stylem klasycznym - odbędzie się 8 stycznia w Val di Fiemme.