TdS w Toblach. Dominacja Rosjan trwa. Bolszunow zdecydowanie najlepszy

15:25, 06.01.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 16:01, 06.01.2021

Aleksander Bolszunow zdecydowanie wygrał dzisiejszy bieg pościgowy na 15 kilometrów techniką klasyczną. Drugie miejsce zajął Iwan Jakimuszkin, a trzecie Jewgienij Biełow. Dominik Bury uplasował się na początku szóstej dziesiątki.

Bez niespodzianek zakończył się piąty etap tegorocznego Tour de Ski. Panowie rywalizowali dziś w biegu pościgowym na 15 kilometrów techniką klasyczną. Sześćdziesięciu biegaczy startowało według czasów uzyskanych podczas wczorajszego biegu ze startu indywidualnego. Zdecydowany triumf odniósł Aleksander Bolszunow. Dla najlepszego z Rosjan to czwarte zwycięstwo z rzędu. Dzięki świetnie pokonanemu dystansowi w Toblach Bolszunow zdecydowanie powiększył przewagę nad następnymi zawodnikami.

A następni zawodnicy to kolejni Rosjanie. Pierwsze pięć miejsc zajęli reprezentanci tego kraju. Na drugiej pozycji uplasował się Iwan Jakimuszkin, a trzeciej Jewgienij Biełow. Ich straty wyniosły na mecie odpowiednio 55,5 i 55,6 s. W walce o podium do ostatnich metrów pozostali także  ostatecznie czwarty Aleksiej Czerwotkin (+56,8) oraz piąty Andriej Mielniczenko (+58,7). Dopiero szósty był pierwszy zawodnik nie z Rosji -  Maurice Manificat. Francuz przez cały bieg trzymał się czoła stawki, a na mecie stracił nieco ponad minutę.

Siódme, ósme i dziewiąte miejsce zajęli kolejni Rosjanie: odpowiednio Denis Spitsow (+1:04,2), Artiem Maltsew (+1:12,1) oraz Ilja Semikow (+2:02,5). Drugi z nich pod koniec dystansu zaliczył drobny upadek i złamał kijek. Dziesiątkę zamknął Niemiec Lucas Boegl po zaciętej walce na finiszu z Semikowem (+2:02,5). Najlepszy z reprezentantów Polski Dominik Bury zajął 52. miejsce. 58. był Kamil Bury, 59. Mateusz Haratyk, a 60. Kacper Antolec.

Wyniki biegu

W klasyfikacji touru Aleksander Bolszunow ma już 2 minuty i 6 sekund przewagi nad drugim Artiemem Maltsewem oraz dwie minuty i dziewięć sekund nad trzecim Mauricem Manificatem. Dominik Bury plasuje się na czterdziestej dziewiątej lokacie. Kamil Bury jest 57., Mateusz Haratyk 59., a Kacper Antolec 60.