TdS w Lenzerheide: Niespodziewany triumf Laurien Van Der Graaff

14:38, 30.12.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:30, 30.12.2017

fot: nordic-online.ch

Pierwszy dzień 12. edycji Tour de Ski zakończył się sporą niespodzianką. Ze zwycięstwa cieszyła się bowiem reprezentantka Szwajcarii Laurien Van Der Graaff, która w tym sezonie nie imponowała formą. Na podium stanęły także Sophie Caldwell z USA i Norweżka Maiken Caspersen Falla.

Laurien Van Der Graaf to znana specjalistka od sprintów stylem dowolnym. Szwajcarka już trzykrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata, ale mało kto postawiłby chyba na to, że dziś będzie się cieszyła ze zwycięstwa w inauguracyjnym biegu Tour de Ski.

Reprezentantka gospodarzy próbkę swoich umiejętności pokazała już w porannych eliminacjach, które zakończyła na czwartym miejscu ze stratą dwóch sekund do najlepszej Ingvild Flugstad Oestberg. Szwajcarka wygrała później bieg ćwierćfinałowy, ale w mocno obsadzonym półfinale miała sporo problemów i do finału awansowała jako szczęśliwa przegrana. W decydującym biegu Van Der Graaff doskonale wykorzystała szansę, którą dostała od losu. 30-letnia biegaczka minęła linię mety z czasem 3:25,80 i mogła się cieszyć z pierwszego w karierze zwycięstwa. Na drugiej pozycji finiszowała Amerykanka Sophie Caldwell, a na trzeciej Maiken Caspersen Falla. Czwarte miejsce zajęła Natalia Neprajewa, piąta była Jessica Diggins, a stawkę zamknęła Sandra Ringwald.

W półfinale z zawodami pożegnały się faworytki całego Tour de Ski: Heidi Weng, Ingvild Flugstad Oestberg i Krista Parmakoski.

Jutro przed biegaczkami kolejny etap - bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym. Początek rywalizacji o 15:15.