TdS w Lenzerheide: Mocne otwarcie Siergieja Ustiugowa, Polacy bez punktów

15:08, 28.12.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:33, 28.12.2019

Siergiej Ustiugow wygrał bieg masowy na 15 kilometrów stylem dowolnym w Lenzerheide będący pierwszym etapem prestiżowego cyklu Tour de Ski. Na podium stanął także obrońca tytułu Johannes Hoesflot Klaebo i Rosjanin Aleksander Bolszunow. Najlepiej z Polaków spisał się Dominik Bury, który finiszował na 43. miejscu.

Rywalizacja mężczyzn na dystansie 15 kilometrów techniką łyżwową przyniosła dużo więcej emocji niż odbywający się nieco wcześniej bieg kobiet. Panowie właściwie do samego końca biegli w zwartej grupie i trudno było przewidzieć kto wygra premierowy etap Tour de Ski 2019/2020. Na dwa kilometry przed metą na prowadzenie wysunął się mistrz olimpijski z Pjongczangu Simen Hegstad Krueger, ale to nie on był dziś najmocniejszy. Najwięcej sił na decydujące metry zachował bowiem Siergiej Ustiugow, który oderwał się od swoich rywali na kilka sekund i spokojnie dowiózł zwycięstwo do mety, odnosząc ósme etapowe zwycięstwo w TdS w swojej karierze.

Drugie miejsce zajął triumfator Touru sprzed roku - Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg do samego końca musiał odpierać ataki Aleksandra Bolszunowa, ale ostatecznie miejsce tuż za plecami Ustiugowa po analizie fotokomórki przyznano Klaebo (+4 sek), a na trzeciej pozycji z takim samym rezultatem sklasyfikowano Bolszunowa. Czwarty był Emil Iversen, piąty Martin Loewstroem Nyenget, a szósty Dario Cologna. W czołowej dziesiątce zmieścili się ponadto: Hans Christer Holund, Jan Thomas Jenssen, Sjur Roethe i Simen Hegstad Krueger. Na jedenastej pozycji sklasyfikowano Iivo Niskanena, który znajdował się na prowadzeniu jeszcze trzy kilometry przed metą.

Polacy nie zdobyli dziś punktów, ale długo w punktowanej trzydziestce utrzymywał się Dominik Bury. Ostatecznie biegacz z Cieszyna uplasował się na 45. pozycji ze stratą 52 sekund do zwycięzcy. Kamil Bury był 71., a Maciej Staręga dobiegł do mety na 82. miejscu.