TdS w Lenzerheide: Lampič i Klaebo zwycięscy w sprincie, Rosjanka i Norweg nowymi liderami imprezy

13:04, 29.12.2019 Adrian Gerula Aktualizacja: 13:22, 29.12.2019

Johannes Hoesflot Klaebo Johannes Hoesflot Klaebo

Reprezentanci Słowenii (Anamarija Lampič) i Norwegii (Johannes Hoesflot Klaebo) zwyciężyli w drugim etapie 14. Tour de Ski rozgrywanym w szwajcarskim Lenzerheide. Zawodnicy mierzyli się dziś w sprincie stylem dowolnym. Pozycje liderów tegorocznej edycji utracili wczorajsi zwycięzcy, Therese Johaug i Siergiej Ustiugow. W ćwierćfinale nie oglądaliśmy reprezentantów Polski, żadnemu z nich nie udało się zmieścić w czołowej trzydziestce eliminacji.

Najlepszą sprinterką dzisiejszych zawodów była, dość niespodziewanie, Anamarija Lampič. To dopiero drugie zwycięstwo Słowenki w Pucharze Świata. Wywalczyła je ostatnim ruchem, o setne sekundy wyprzedzając Maiken Caspersen Fallę z Norwegii. Trzecia była Rosjanka Natalia Niepriajewa, a dzięki bonifikacie, jaką zyskała dochodząc do finału, została nową liderką cyklu. Stawkę finału uzupełniły Jessica Diggins i Sadie Maubet Bjornsen z USA oraz Norweżka Tiril Weng. Zwyciężczyni wczorajszego etapu, Therese Johaug, zakończyła rywalizację na ćwierćfinale i utraciła prowadzenie w klasyfikacji tegorocznej edycji.

Niespodzianką w biegach panów był brak awansu do finału najlepszych Rosjan. Po wczorajszym biegu dystansowym Siergiej Ustiugow i Aleksander Bolszunow byli jednymi z głównych kandydatów do zwycięstwa, jednak odpadli oni już na etapie półfinału. Męski finał był dość wyrównany, jednak ostatni zakręt pokazał, kto jest najmocniejszy w stawce. Johannes Hoesflot Klaebo objechał stawkę po zewnętrznej i wygrał, tuż przed Włochem Federico Pellegrino. Trzecie miejsce zajął Francuz Richard Jouve, a za nim finał ukończył najwyżej sklasyfikowany Rosjanin, Gleb Retywich. Na 5. i 6. miejscu bieg ukończyli Johan Haeggstroem i Paal Golberg. To 19. zwycięstwo Klaebo w sprincie. Młody Norweg został dzięki temu nowym liderem 14. edycji Tour de Ski.

wyniki sprintów: kobiety|mężczyźni

Natalia Niepriajewa o jedną setną sekundy wyprzedza Lampič w klasyfikacji generalnej. Stratę mniejszą niż 15 sekund mają też Johaug i Tiril Weng. Najlepszą Polką jest 47. w rankingu Izabela Marcisz. Johannes Klaebo ma dość dużą przewagę nad kolejnymi zawodnikami. Drugi Bolszunow i trzeci Haegsstrom tracą już 32 sekundy do lidera z Norwegii. Dominik Bury jest 48.

klasyfikacje Tour de Ski: kobiety|mężczyźni

Kolejny etap cyklu odbędzie się w Sylwestra. W Toblach zawodnicy pobiegną na 15 kilometrów stylem dowolnym, panie pokonają trasę o pięć kilometrów krótszą.