TdS w Lenzerheide: Kolejny triumf Ingvild Flugstad Oestberg

11:58, 01.01.2018 Daniel Topczewski

Ingvild Flugstad Oestberg wygrała bieg pościgowy na 10 kilometrów stylem klasycznym będący trzecim etapem Tour de Ski. Na drugim miejscu finiszowała Heidi Weng, a na trzecim Jessica Diggins.

Ingvild Flugstad Oestberg wystartowała do noworocznego biegu pościgowego w czerwonym plastronie liderki Tour de Ski. Norweżka miała ponad pół minuty zapasu nad swoją rodaczką Heidi Weng i ponad minutę nad trzecią w klasyfikacji Jessicą Diggins. Pozostałe biegaczki po dwóch etapach zanotowały jeszcze większe straty i miały znikome szanse na to, aby odrobić cenne sekundy do prowadzącej.

Oestberg od samego startu biegła równym i wysokim tempem, co pozwalało jej na utrzymywanie przewagi nad Heidi Weng. Młodsza z Norweżek starała się gonić swoją koleżankę z kadry, ale jedyne na co było ją dziś stać to odrobienie kilkunastu sekund z początkowej straty. Liderka Tour de Ski przez cały dystans 10 kilometrów kontrolowała sytuację i na metę przybiegła jako pierwsza w czasie 26:48,1. Niespełna pół minuty później (+27,8 sek) finiszowała Heidi Weng, odrabiając tym samym do swojej rywalki sześć sekund.

Trzecie miejsce zajęła Jessica Diggins, ale jej strata do zwyciężczyni wyniosła minutę i 15 sekund. Tuż za podium uplasowała się Krista Parmakoski, piąta była Sadie Bjornsen, a szósta Kerttu Niskanen. Na siódmej pozycji bieg ukończyła Astrid Jacobsen, na ósmej Nicole Fessel, dziewiąta była Petra Novakova, a czołową dziesiątkę zamknęła Sandra Ringwald.

Bardzo dobry bieg ma za sobą Teresa Stadlober. Austriaczka startowała do dzisiejszego biegu z 29. pozycji ze stratą dwóch minut i 39 sekund, a finiszowała jako 12. (+2:11,7). Wysoką formę zasygnalizowała także Anastazja Sedova. Rosjanka ukończyła bieg na 11. lokacie ze stratą 2:11,5, awansując względem pozycji startowej o jedenaście miejsc.

Tour de Ski przenosi się teraz do Oberstdorfu. W związku z tym biegaczki mają jutro dzień przerwy. Kolejny etap cyklu - sprint stylem klasycznym - odbędzie się 3 stycznia.