TdS w Lenzerheide: Eliminacje dla Caldwell i Klaebo, bez Polaków w ćwierćfinałach

09:55, 29.12.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 10:30, 29.12.2019

Sophie Caldwell i Johannes Klaebo najlepiej spisali się w eliminacjach do sprintu stylem dowolnym w Lenzerheide - drugiego etapu czternastej edycji Tour de Ski. Polakom nie udało się awansować do fazy ćwierćfinałowej. Najbliżej trzydziestki był Maciej Staręga.

Eliminacjami do sprintu stylem dowolnym rozpoczął się drugi dzień zmagań w szwajcarskim Lenzerheide. Do rywalizacji najpierw przystąpiły panie. Serię kwalifikacyjną wygrała Amerykanka Sophie Caldwell. Drugie miejsce ze stratą 0,2 s bieg ukończyła reprezentantka gospodarzy - Nadine Faendrich. Na trzeciej lokacie uplasowała się druga z zawodniczek z USA, czyli Jessica Diggins. Mistrzyni olimpijska straciła do swojej koleżanki z reprezentacji 0,47 s. Czwarta była już trzecia z Amerykanek Sadie Maubet Bjoernsen (+0,67), a piątkę zamknęła najlepsza ze Szwedek Jonna Sundling (+1,63). W dziesiątce eliminacji zaliczanych do klasyfikacji generalnej Tour de Ski znalazły się także mistrzyni świata z Seefeld i Lahti Maiken Caspersen Falla (+1,88), czwarta biegaczka reprezentująca USA Julia Kern (+3,23), Szwedka Moa Lundgren (+3,26), druga ze Szwajcarek Laurien van der Graaff (+3,45) oraz Włoszka Greta Laurent (+3,50).

Polki zakończyły drugi etap touru na eliminacjach. Najlepiej z reprezentantek Polski spisała się Weronika Kaleta, która zajęła czterdzieste siódme miejsce. Izabela Marcisz była pięćdziesiąta siódma. Monika Skinder nie mogła przystąpić do biegu ze względu na nieukończenie pierwszego etapu. Poza trzydziestką znalazły się również takie zawodniczki jak Ingvild Oestberg, Ebba Andersson czy Charlotte Kalla. W ćwierćfinale pobiegnie za to Therese Johaug.

wyniki eliminacji pań

U panów w eliminacjach najwyżej sklasyfikowani zostali najlepsi sprinterzy ostatnich sezonów. Pierwsze miejsce zajął norweski biegacz Johannes Klaebo, który o 1,2 s wyprzedził drugiego Włocha Federico Pellegrino. Na trzeciej pozycji został sklasyfikowany, ku uciesze gospodarzy, Jovian Hediger. Szwajcar stracił do najszybszego Norwega sekundę i 70 setnych. Czwarty był najlepszy z rosyjskich zawodników Aleksander Bolszunow ze stratą 1,97 s, a piąty drugi z Norwegów Paal Golberg (+2,01). Szóste miejsce zajął trzeci z reprezentantów kraju prowadzącego w Pucharze Narodów, czyli Erik Valnes (+2,06), a siódme zwycięzca pierwszego etapu czternastego Tour de Ski - Rosjanin Segiej Ustiugow (+2,33). Na ósmej i dziewiątej pozycji uplasowali się Szwedzi, odpowiednio Johan Haeggstroem (+3,68) oraz Calle Halfvarsson (+4,17). Dziesiątkę eliminacji zamknął najlepszy z Amerykanów Logan Hanneman (+4,56).

Tak jak w przypadku pań, polskim zawodnikom nie udało się awansować do fazy ćwierćfinałowej. Najbliżej punktowanych miejsc był Maciej Staręga, który został sklasyfikowany na trzydziestym piątym miejscu. Biało-czerwony do trzydziestego zawodnika stracił ponad sekundę. Kamil Bury był czterdziesty siódmy, a Dominik Bury sześćdziesiąty szósty. Do biegu nie przystąpił Francuz Lucas Chanavat ze względu na niedyspozycję zdrowotną.