TdS: Ustiugow i Johaug na czele

20:17, 31.12.2019 Julian Cieślak Aktualizacja: 20:28, 31.12.2019

Po trzecim etapie Tour de Ski w klasyfikacji mężczyzn liderem cyklu został Siergiej Ustiugow, który wygrał pierwszy akcent rywalizacji w Toblach. Z kolei wśród kobiet prym znów wiedzie Therese Johaug. Norweżka także odniosła dziś zwycięstwo.

W dzisiejszym biegu stylem dowolnym na 15 kilometrów swoją moc pokazał Siergiej Ustiugow. Rosjanin miał lepszy czas od swojego rodaka, Iwana Jakimuszkina, o 22.6 sekundy. Trzeciego Aleksandra Bolszunowa wyprzedził o równe 29 sekund. Dotychczasowy lider Tour de Ski, Johannes Hoesflot Klaebo, zameldował się na mecie z rezultatem gorszym od Ustiugowa o minutę i 11 sekund. Tym samym w czołówce klasyfikacji generalnej szwajcarsko-włoskiego cyklu zaszło trochę zmian. Plastron lidera przejął Ustiugow, który wyprzedza Bolszunowa o 27 sekund. Klaebo zanotował spadek na 3. lokatę i traci do prowadzącego 37 sekund.

Tuż za podium TdS, ze stratą minuty i 20 sekund, plasuje się Hans Christer Holund. Na 5. miejsce wskoczył Artiom Malcew (+1:22.0), z kolei na 6. Andriej Mielniczenko (+1:25.0). Awans zanotował także aktualnie 7. Sjur Roethe (+1:29.0). Następnie, 8. jest Dienis Spicow (+1:32.0), 9. Paal Golberg (+1:33.0), a czołową dziesiątkę zamyka Calle Halfvarsson (+1:34.0).

Najlepszym z Polaków, po trzech odsłonach rywalizacji, jest Dominik Bury (+2:56.0). 23-latek zajął dziś 24. pozycję i w "generalce" przesunął się z 48. na 32. miejsce. Brat Dominika, Kamil, w tym momencie klasyfikowany jest na 55. lokacie, z czasem gorszym o 4 minuty i 26 sekund od Ustiugowa. Maciej Staręga, tak jak było to zapowiadane, udział w TdS zakończył po etapach w Lenzerheide.

Klasyfikacja generalna Tour de Ski mężczyzn po trzech etapach.

Po mężczyznach w bramkach startowych stanęły kobiety. W ich gronie najlepsza okazała się Therese Johaug, co pozwoliło jej przejąć koszulkę liderki cyklu od Natalji Niepriajewej, która był dziś 6. i spadła na 2. lokatę w Tourze, tracąc do Norweżki 21 sekund. Heidi Weng awansowała na 3. miejsce, dzięki 4. pozycji w dzisiejszej rywalizacji. Rodaczka Johaug ma od niej gorszy czas o 22 sekundy.

Za czołową trójką plasuje się obecnie Ingvild Flugstad Oestberg (+23.0), która była dziś 2. 5. lokatę zajmuje Ebba Andersson (+34.0). Szwedka stanęła na trzecim etapie na najniższym stopniu podium. 6. w TdS jest aktualnie Astrid Uhrenholdt Jacobsen (+43.0), 7. Anamarija Lampic (+57.0), 8. Tiril Udnes Weng (+1:04.0), 9. Jessica Diggins (+1:10.0), a 10. Sadie Maubet Bjornsen (+1:19.0).

Izabela Marcisz sklasyfikowana jest na 38. miejscu, ze stratą 4 minut i 13 sekund. Polka zajęła dziś 36. pozycję. Druga z podopiecznych Aleksandra Wierietielnego, czyli Weronika Kaleta, plasuje się na przedostatniej, 59. pozycji. Jej czas jest o 8 minut i 17 sekund gorszy od Johaug.

Klasyfikacja generalna Tour de Ski kobiet po trzech etapach.

Kolejny etap Tour de Ski już jutro. To będzie czwarta odsłona walki w tym cyklu. Miejscem rywalizacji będzie znów Toblach. Panie o 11:40 pobiegną w biegu pościgowym stylem klasycznym na 10 kilometrów. Panowie tak samo, z tym, że dystans będą mieli dłuższy o 5 kilometrów.