TdS: Pechowy bieg Kowalczyk, była szansa na najlepszy wynik w sezonie

15:30, 06.01.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 21:13, 07.01.2016

FOT: AFP / eurosport.onet.pl FOT: AFP / eurosport.onet.pl

W dzisiejszym biegu na 10 km stylem klasycznym w Oberstdorfie najlepsza była Therese Johaug. Norweżka odrobiła nieco starty w Tour de Ski do Oestberg. Justyna Kowalczyk zakończyła zmagania na 17. miejscu.

Kolejne zwycięstwo na swoje konto może dopisać Therese Johaug. Norweżka od początku biegu narzucała mocne tempo, które wytrzymać były w stanie tylko jej koleżanki z kadry Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng. Na ostatniej pętli Heidi Weng ewidentnie została z tyłu a w walce o końcowy triumf pozostały tylko dwie najlepsze zawodniczki w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Johaug cały czas dyktowała tempo a Oestberg trzymała się jej pleców. Dopiero na ostatnim podbiegu Therese urwała się swojej koleżance i dobiegła do mety z czasem 26:37.6. Ingvild straciła do niej 9.9 sekundy a trzecia Heidi Weng dobiegła 19.7 sekundy później. Ragnhild Haga dopełniła dominację norweską, zajmując czwarte miejsce (+1:12.0).

Najlepszą spoza Norwegii była świetnie spisująca się Tour de Ski Anne Kylloenen. Finka czwarte miejsce przegrała z Haga o 0.7 sekundy. Justyna Kowalczyk startowała z numerem 20. Polka systematycznie przesuwała się do przodu. Pod koniec biegu atakowała na podbiegu i wysunęła się nawet w okolice czwartej pozycji. Niestety, na najbardziej niebezpiecznym zjeździe poślizgnęła się i upadła, zahaczając tym samym Charlotte Kalle i Stinę Nilsson. Kalla wypadła nawet poza trasę. Szwedka jednak dość szybko się pozbierała i zajęła 8. miejsce. Justyna biegi dokończyła na 17. miejscu z czasem o 2:02.4 wolniejszym od Johaug. Tuż przed nią finiszowała Nilsson. Gdyby nie ten wypadek, Polka miałaby okazję zaliczyć najlepszy wynik w tym sezonie.