TdS: Ingvild Flugstad Oestberg najlepsza na trzecim etapie Tour de Ski

FOT: Zimbio.com
FOT: Zimbio.com

Ingvild Flugstad Oestberg okazała się najlepsza na trzecim etapie Tour de Ski, biegu pościgowym na 5 kilometrów stylem dowolnym w szwajcarskim Lenzerheide. Norweżka wyprzedziła na mecie Therese Johaug i Heidi Weng. Justyna Kowalczyk zakończyła zawody na 21. miejscu.

Na trasę biegu pościgowego jako pierwsza wystartowała Therese Johaug, która objęła pozycję liderki po wczorajszym starcie na 15 kilometrów techniką klasyczną. Norweżka miała jednak tylko 5 sekund przewagi nad Oestberg, co zapowiadało spore emocje. Ponad 4 minuty za liderką wystartowała Justyna Kowalczyk.

Therese Johaug od samego początku dyktowała mocne tempo i chciała odskoczyć swojej rodaczce zdając sobie sprawę z tego, że w sprinterskim finiszu nie ma z nią szans. Na pierwszym punkcie pomiaru bardziej utytułowana z Norweżek powiększyła swoją przewagę nad Oestberg i wydawało się, że kontroluje przebieg rywalizacji. Jednak 25-letnia biegaczka zdecydowała się na zryw i odrobiła straty do Johaug, aby na punkcie pomiaru po dwóch kilometrach niemal zrównać się z liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Dobrze biegła Justyna Kowalczyk, która po dwóch kilometrach straciła zaledwie 5 sekund do Norweżek.

W drugiej części dystansu Oestberg wrzuciła wyższy bieg i wykorzystała swoje umiejętności sprinterskie, aby dogonić Johaug. Przed zjazdem do mety udało jej się oderwać od triumfatorki Tour de Ski 2013/2014 i nie miała już kłopotów z obronieniem swojej przewagi. Na zjeździe Oestberg udało się powiększyć swoją przewagę nad rodaczką i ostatecznie minęła linię mety 9 sekund przed Johaug, a dokładając do tego jej stratę ze startu, była na trasie prawie 15 sekund szybsza.

Trzecie miejsce zajęła Heidi Weng, która przez 5 kilometrów biegła samotnie i nie odrobiła strat do dwóch Norweżek. Czwarta pozycja przypadła Charlotte Kalli, a trzy kolejne należały do Finek – Kylloenen, Niskanen i Parmakoski. Justyna Kowalczyk w końcówce nieco osłabła i dała się wyprzedzić Niemce Nicole Fessel kończąc rywalizację na 21. pozycji (+4:52,5 sek).

Bieg pościgowy zakończył szwajcarską część Tour de Ski. Teraz biegaczki czeka dzień przerwy a we wtorek biegi sprinterskie stylem klasycznym w Oberstdorfie.

Pełne wyniki biegu pościgowego kobiet

W klasyfikacji generalnej Tour de Ski prowadzi Oestberg, która dzięki bonifikatom czasowym za zwycięstwo na trzecim etapie wyprzedza Johaug o 15 sekund. Justyna Kowalczyk jest 21.

Klasyfikacja Tour de Ski po trzecim etapie

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.