TCS w Oberstdorfie: Ryoyu Kobayashi wygrywa pierwszy konkurs Turnieju

18:31, 30.12.2018 Agnieszka Białek Aktualizacja: 18:57, 30.12.2018

Japoński skoczek narciarski - Ryoyu Kobayashi wygrał pierwszy konkursy Turnieju Czterech Skoczni, który rozgrywany był w Oberstdorfie. Lider Pucharu Świata wyprzedził będącego na drugim miejscu Markusa Eisenbichlera. Trójkę najlepszych zawodników zamknął Stefan Kraft. W dziesiątce klasyfikacji Turnieju jest trzech reprezentantów Polski.

I seria:

Ryoyu Kobayashi po najdłuższym skoku na 138,5 metra, objął prowadzenie w pierwszej serii konkursu w Oberstdorfie. Japończyk wyprzedzał o 2.7 pkt. będącego na drugim miejscu Markusa Eisenbichlera. Niemiec uzyskał w swojej próbie 133 metrów. Na trzecim miejscu uplasował się Andreas Stjernen (132,5 metra).

Czwarte miejsce należało do Piotra Żyły. Popularny "wiewiór" skoczył 133 metrów i w związku z tym do prowadzącego Kobayashiego tracił 7.9 pkt. Robert Johansson lądował na 129 metrze, co dało mu piątą pozycję. Szósty był Daniel Huber (129 metrów).

W pierwszej dziesiątce po pierwszej serii zameldował się jeszcze Kamil Stoch (127 metrów) i Dawid Kubacki (128,5 metra). Zajęli oni odpowiednio miejsca 9 i 10. W serii finałowej wystąpi również Jakub Wolny, który był 30, po skoku na 116 metrów. Niestety, sztuka ta nie udała się Aleksandrowi Zniszczołowi (114,5 metra) i Stefanowi Huli (113,5 metra). Przegrali swoje pojedynki w parach w systemie KO i nie mieli szans znaleźć się w gronie "Lucky Looserów". Rywalizacje w Oberstdorfie ten pierwszy zakończył na 42 lokacie, a drugi znalazł się oczko niżej.

II seria

W drugiej serii konkursowej, Ryoyu Kobayashi potwierdził swoją dobrą dyspozycje i wygrał pierwszy konkurs 67 Turnieju Czterech Skoczni. Japończyk uzyskał  swoim finałowym skoku tylko 126,5 metra. Do końca nie było wiadomo czy taka odległość wystarczy na pokonanie Markusa Eisenbichlera, który zajął ostatecznie drugie miejsce po uzyskaniu odległości wynoszącej 129 metrów. Przewaga Kobayashiego w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni nad Niemcem wynosi tylko 0.4 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (131 metrów; 134,5 metra).

Na czwartym miejscu rywalizacje zakończył Andreas Stjernen (131 metrów). Dawid Kubacki w drugiej serii konkursu uzyskał fenomenalną odległość 133,5 metra, co dało mu piątą pozycję. O dwie lokaty niżej w stosunku do pierwszej serii sklasyfikowany został Piotr Żyła po skoku na 126,5 metra. Kubacki do prowadzącego Kobayashiego traci 12.5 pkt., natomiast Żyła ma do odrobienia już 14 pkt.

Kamil Stoch również konkurs zakończył w pierwszej dziesiątce. Multimedalista Olimpijski po skoku na 131 metrów, musiał zadowolić się miejscem ósmym. Do Lidera Turnieju traci 14.7 pkt. Jakub Wolny (117 metrów)  w finałowej serii awansował z 30 pozycji na 26. Konkurs po pierwszym skoku zakończyli Aleksander Zniszczoł (42 miejsce) i Stefan Hula (43 miejsce).

Pełne wyniki konkursu

Skoczkowie już jutro staną do kwalifikacji do drugiego konkursu 67. Turnieju Czterech Skoczni, który odbędzie się w Garmish-Parkenkirchen.