TCS w Oberstdorfie: Pierwsze kwalifikacje dla Krafta, dobry występ Polaków

17:52, 28.12.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:57, 28.12.2019

Stefan Kraft wygrał pierwsze kwalifikacje 68. Turnieju Czterech Skoczni. Drugie miejsce zajął Junshiro Kobayashi, a trzecie Stephan Leyhe. Wszystkim z biało-czerwonych udało się awansować do jutrzejszych zmagań. Najlepszy z nich, Piotr Żyła, uplasował się na dziewiątej lokacie.

Dziś w Oberstdorfie skoczkowie rozpoczęli kolejną edycję Turnieju Czterech Skoczni. Na niemieckim obiekcie zostały rozegrane kwalifikacje. Najlepiej w nich spisał się jeden z głównych faworytów do odniesienia triumfu w klasyfikacji końcowej cyklu - Stefan Kraft. Austriacki zawodnik wylądował na 136 metrze i z notą 152,2 pkt wyprzedził drugiego dziś Junshiro Kobayashiego. Japończyk długo zachowywał pierwszą lokatę po świetnym skoku na odległość 136,5 m. Ostatecznie stracił on 2,6 punktu do mistrza świata. Na trzeciej pozycji został sklasyfikowany reprezentant gospodarzy Stephan Leyhe. 27-latek uzyskał odległość 133,5 metra i zakończył kwalifikacje z notą 147,9 pkt. W czołowej piątce uplasowali się także lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata  i kolejny z faworytów do zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni Ryoyu Kobayashi (133,5 m) oraz drugi z Niemców Markus Eisenbichler (134 metry).

Szóste miejsce zajął trzeci z niemieckich zawodników Karl Geiger. Siódmy był Norweg Marius Lindvik, a ósmy najlepszy ze Słoweńców Domen Prevc. Dziewiąte miejsce zajął najlepszy z reprezentantów Polski Piotr Żyła. Polak miał drobne problemy w locie, ale wylądował na 131 metrze i był jednym z jedenastu zawodników, którzy uzyskali noty powyżej 140 punktów. Czołową dziesiątkę kwalifikacji zamknął drugi z Austriaków Philipp Aschenwald. Wszystkim polskim skoczkom udało się awansować do pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w tym sezonie. W drugiej dziesiątce uplasował trzynasty Dawid Kubacki, a w trzeciej znalazło się aż czterech naszych zawodników - Jakub Wolny był dwudziesty pierwszy, Kamil Stoch dwudziesty drugi, Maciej Kot dwudziesty trzeci, a Stefan Hula trzydziesty.

Mimo obiecujących prognoz, podczas kwalifikacji pojawiły się problemy z wiatrem. Nie wszyscy zdołali poradzić sobie z warunkami - do konkursu nie awansowali m.in. Daniel Huber, Richard Freitag czy Rok Justin. Jako ostatni do pierwszej serii jutrzejszych zmagań przebrnął Gregor Schlierenzauer.