TCS w Oberstdorfie. Karl Geiger zwycięzcą konkursu indywidualnego, Stoch drugi

Fot. M. Król

Karl Geiger został zwycięzcą wtorkowego konkursu indywidualnego. Niemiec w finałowej próbie oddał skok na odległość 136,5 metra i wygrał o 2,8 punktu z drugim Kamilem Stochem. Podium uzupełnił Marius Lindvik. W pierwszej dziesiątce  swój start ukończył także drugi z pięciu biało-czerwonych, których oglądaliśmy w drugiej serii, Andrzej Stękała.

Fot. M. Król

Pierwsza seria konkursowa to była walka z trudnymi warunkami. Mocny wiatr wiejący w plecy skutecznie zabrał możliwość dobrego występu Robertowi Johanssonowi, Piusowi Paschke, a także Michaelowi Hayboeckowi. Niesprzyjający wiatr nie przeszkodził jednak Karlowi Geigerowi, który tę pierwszą serię wygrał, skacząc 127 metrów. Na półmetku zawodów wyprzedzał o 1,3 punktu Mariusa Lindvika (126,5 m) oraz o 1,4 pkt Philippa Aschenwalda (130 m). Sensacją były dalekie miejsca faworytów. Markus Eisenbichler po skoku na odległość 118 metrów zajmował dalekie 27 miejsce, a Halvor Egner Granerud, który wylądował na 122 metrze, tracił do lidera 8.6 pkt, plasując się na 9 lokacie.

Jeszcze do niedawna wykluczony z rywalizacji Kamil Stoch pierwszą serię zakończył na 4 miejscu, lądując na 125 metrze. Polak tracił do prowadzącego Niemca tylko 3,8 pkt. Oprócz Kamila, do finału awansowało pięciu Polaków: Dawid Kubacki (12), Andrzej Stękała (19), Piotr Żyła (26), a także ku zdziwieniu wszystkich 29 Klemens Murańka. Natomiast na pierwszej serii udział w konkursie w Oberstdorfie zakończyli: Maciej Kot (44) i Aleksander Zniszczoł (45).

W drugiej serii świetny występ zaliczył zajmujący 27 miejsce po pierwszej części zmagań Markus Eisenbichler, skacząc 142 metry. Niemiec długo czekał na zmianę na miejscu lidera. Nie doczekał się jej nawet po fenomenalnej próbie Andrzeja Stękały, który wylądował na 136,5 metrze – Polak stracił do Niemca zaledwie punkt. Markusa zdołał wyprzedzić dopiero aktualny lider klasyfikacji generalnej – Halvor Egner Granerud. Pomiędzy Niemcem a Polakiem z kolei zdołał się jeszcze zmieścić Austriak Stefan Kraft (ostatecznie 6, 0,3 pkt przed Stękałą). Granerud musiał czekać na zajmującego czwarte miejsce Kamila Stocha. Trzykrotny mistrz olimpijski poleciał 132,5 metra i wyprzedził Norwega. Po Kamilu na Oberstdorf Audi Arena zaprezentował się Phillipp Aschenwald, który, lądując na 127 metrze, ostatecznie spadł z 3 na 8 pozycję. Polaka nie wyprzedził również  Marius Lindvik – 135,5 metra i ostatecznie 3 miejsce. Próba ta po skoku na 136,5 metra udała się natomiast Karlowi Geigerowi, który okazał się zwycięzcą pierwszego konkursu 69 Turnieju Czterech Skoczni.

W czołowej dziesiątce znalazła się dwójka Polaków: drugi  Kamil Stoch i siódmy Andrzej Stękała. Poza nią uplasowali się: Dawid Kubacki (15), Piotr Żyła (21), oraz Klemens Murańka (30).

Pełne wyniki.

Źródło: Własne