TCS w Oberstdorfie. Imponująca forma Graneruda. Norweg liderem turnieju, Żyła i Kubacki na podium

18:56, 29.12.2022 Agnieszka Bartmańska Aktualizacja: 19:28, 29.12.2022

Halvor Egner Granerud zwyciężył w inauguracyjnym konkursie 71. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Reprezentant Norwegii  poszybował na Schattenbergschanze (HS137) na 139 m, wyprzedzając rywala o ponad trzynaście punktów. Dwóch Biało-Czerwonych wywalczyło miejsca na podium.

Screen- Eurosport

Halvor Egner Granerud utrzymał prowadzenie z półmetku zawodów i znacząco odleciał konkurentom. W finale ponownie skakał z obniżonego rozbiegu. 142,5 m z pierwszej serii oraz 139- metrowy skok w serii drugiej przełożyły się na jego pewne prowadzenie w klasyfikacji turniejowej. Obok Norwega na podium konkursu w Oberstdorfie stanęli dwaj reprezentanci Polski: na drugim stopniu Piotr Żyła (132, 5m, 137 m) i na najniższym Dawid Kubacki (140,5 m, 136 m).

Tuż za podium rywalizacji uplasował się reprezentant gospodarzy, Karl Geiger (134 m). Pozycję niżej sklasyfikowany został Stefan Kraft (138 m), a za nim kolejny z Niemców, Andreas Wellinger (132 m). Siódmy był Lovro Kos (133,5 m), a ósmy Daniel Tschofenig (132,5 m). Dziewiątą lokatę wywalczył Kamil Stoch, który po dłuższej przerwie wreszcie mógł zasiąść na belce startowej by oddać finałowy, 130- metrowy skok. Pierwszą dziesiątkę zamknął Anze Lanisek (129 m).

Znakomite otwarcie i "pech do wiatru"

Otwarcie 71. Turnieju Czterech Skoczni do udanych z pewnością zaliczyć mogą reprezentanci Polski. Piotr Żyła i Dawid Kubacki wywalczyli kolejno drugą i trzecią lokatę. Paweł Wąsek w drugiej serii uzyskał odległość 118,5 m, co przełożyło się na dziewiętnasty rezultat czwartkowej rywalizacji.

A choć Kamil Stoch na swój skok musiał poczekać "trochę dłużej", ostatecznie konkurs zakończył miejscem w czołowej dziesiątce.