TCS w Innsbrucku. Zwycięstwo Kamila Stocha, Kubacki trzeci!

15:27, 03.01.2021 Anna Felska Aktualizacja: 16:00, 03.01.2021

Kamil Stoch zwyciężył w trzecim konkursie 69. Turnieju Czterech Skoczni. To 37. wygrana w karierze naszego mistrza. Na podium także Anze Lanisek i Dawid Kubacki. Tuż za podium Piotr Żyła.

Stoch prowadził już po pierwszej serii i skoku na 127, 5 m. W finałowym skoku postawił kropkę nad "i", uzyskując najlepszą odległość - 130 m. Zwyciężył z przewagą aż 12 punktów nad drugim Anze Laniskiem. Słoweniec lądował na 127,5 i 123,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki. Polak uzyskał 126 i 127 m i przegrał z Laniskiem o zaledwie 1,3 pkt. Tuż za czołową trójką uplasował się Piotr Żyła (126,5 i 124,5 m). Piątą lokatę zajął Yukiya Sato (126,5 i 130 m), a szósty Markus Eisenbichler (120,5 i 128,5 m). Najlepszą dziesiątkę uzupełnili: Ryoyu Kobayashi (132 i 123 m), Stefan Kraft (121 i 127 m), Michael Hayboeck (127,5 i 123m) i Gregor Deschwanden (124,5 i 126,5 m). 1=

Ze zmiennymi warunkami i presją faworytów nie poradzili dzisiaj sobie Halvor Egner Granerud i Karl Geiger. Norweg w pierwszej serii uzyskał zaledwie 116,5 m i zajmował odległą 29. lokatę. Lepszy skok na 127,5 m w drugiej serii pozwolił na awans i ukończenie zawodów na 15. pozycji. Podobnie Karl Geiger uzyskał w pierwszej serii tylko 117 m i jako ostatni awansował do finału, w którym wylądował na 128,5m. Ostatecznie rónież wylądował o oczko niżej od Norwega.

Punkty zdobyli dzisiaj także Andrzej Stękała (126,5 i 120 m) i Aleksander Zniszczoł (128 i 126,5 m), którzy zajęli kolejno 18. i 19. miejsce.

Pełne wyniki konkursu

W klasyfikacji 69. Turnieju Czterech Skoczni prowadzi Kamil Stoch. Drugi Dawid Kubacki traci do niego 15,2 pkt. Trzeci Halvor Egner Granrud ze stratą 20,6 pkt.

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni

Natomiast w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na czele nadal Halvor Egner Granerud (746 pkt) i Markus Eisenbichler (584 pkt), a na trzecie miejsce przesunął się Kamil Stoch (408 pkt). Polacy objęli także prowadzenie w Pucharze Narodów.