TCS w Bischofshofen. Kosmiczne skoki Graneruda. Perfekcyjny triumf Norwega. Kubacki znów na podium

Screen: Eurosport

Halvor Egner Granerud nie pozostawił żadnych złudzeń rywalom i triumfował w ostatnim konkursie Turnieju Czterech Skoczni. Tym samym to Norweg okazał się zwycięzcą 71. edycji tej prestiżowej imprezy. Bardzo dobry występ zaliczyli Polacy. Dawid Kubacki skończył zawody na trzecim miejscu, a w turnieju wywalczył drugą lokatę. Trzech Polaków w dziesiątce. 

Screen: Eurosport

Dawid Kubacki zajmował trzecie miejsce po pierwszej serii konkursu w Bischofshofen, ostatniej odsłony 71. Turnieju Czterech Skoczni. Prowadził lider klasyfikacji generalnej imprezy Norweg Halvor Egner Granerud, który już na półmetku pokazywał, że nie da sobie wydrzeć Złotego Orła.

Granerud nie dał sobie wyrwać triumfu

Kubacki skoczył 135 m, a Granerud 139,5. Norweg wyprzedzał Polaka o 4,9 pkt. Przed Kubackim, o 3,8 pkt, był jeszcze Słoweniec Anze Lanisek – 140,5 m. Z bardzo dobrej strony znów pokazał się Kamil Stoch, któremu zmierzono w pierwszym skoku aż 138 metrów. To dawało mu szóste miejsce. Piotr Żyła skoczył 133,5 m i był dwunasty. Odpadli 40. Jan Habdas – 121,5 m, 42. Paweł Wąsek – 123,5 m oraz 43. Stefan Hula – 125 m.

W drugiej serii znakomity skok oddał Dawid Kubacki, który pofrunął aż 140 metrów. Nie dało to jednak awansu, bo Lanisek, chociaż lądował metr bliżej, to obronił drugą lokatę. Granerud pozostał w swojej lidze. Trener obniżył mu rozbieg, a on poleciał aż 143,5 m. Norweski zawodnik znokautował rywali. Kamil Stoch skończył na szóstym miejscu, a Piotr Żyła był dziesiąty.

Granerud przypieczętował swoje zwycięstwo w TCS. W drodze po statuetkę Złotego Orła wygrywał też zawody w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Kubacki najlepszy był tylko w Innsbrucku i w klasyfikacji generalnej imprezy stracił do Norwega 33 punkty. Halvor uzyskał 1191,2 punktu, co jest najlepszym wynikiem w historii. Dla tego zawodnika to podwójnie ważne osiągnięcie, bo jego kraj czekał na wygraną w TCS od 2007 roku, kiedy najlepszy był Anders Jacobsen.

Na wielkie słowa uznania zasługują inni Polacy. Piotr Żyła ukończył turniej na czwartym miejscu, a Kamil Stoch na piątym.

Pełne wyniki konkursu

Klasyfikacja 71. Turnieju Czterech Skoczni

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj