TCS w Bischofshofen: Dawid Kubacki zwycięzcą 68. Turnieju Czterech Skoczni

19:08, 06.01.2020 Mateusz Król Aktualizacja: 19:35, 06.01.2020

To historyczny dzień dla polskiego sportu. Dawid Kubacki nie pozostawił żadnych złudzeń rywalom w Bischofshofen. Polak wygrał konkurs pieczętując tym samym triumf w 68. Turnieju Czterech Skoczni. To trzeci zawodnik z kraju nad Wisłą, który sięgnął po triumf w tym prestiżowym cyklu.

Finałowy konkurs 68. Turnieju Czterech Skoczni Dawid Kubacki postanowił od pierwszej serii ustawić pod siebie. Polak poleciał aż 143 metry i pewnie prowadził po pierwszej serii. W drugiej rundzie rywale próbowali narzucić swoje warunki, ale to mistrz świata pokazał klasę. Kubacki jako jedyny skoczył 140,5 metra i pewnie wygrał swój drugi konkurs w karierze. Tym samym zapewnił sobie pierwszy triumf w Turnieju Czterech Skoczni. To - po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu - trzeci Polak, któremu udało się to osiągnąć. W dzisiejszym konkursie na drugim miejscu znalazł się Karl Geiger po skokach na 140 oraz 136 metrów. Niemiec turniej skończył jednak na trzecim miejscu, bowiem lepszy okazał się Marius Lindvik. Młody Norweg w poniedziałek uzyskiwał 139 oraz 137 metrów i stanął na najniższym stopniu podium w zawodach i na drugim stopniu w TCS.

W konkursie tuż za podium znalazł się Stefan Kraft. Austriak bardzo chciał wygrać pierwszy konkurs w swoim kraju, ale tym razem zabrakło mu dwóch punktów do podium. Dwukrotny mistrz świata z Lahti skakał 138 oraz 137 metrów. W czołowej szóstce znaleźli się jeszcze kolejno Peter Prevc i Daniel Andre Tande. Jak spisali się pozostali Polacy? Kamil Stoch był trzynasty po równych skokach na 134 oraz 134,5 metra. W trzydziestce jeszcze Piotr Żyła. Wiślanin z odległościami 125,5 oraz 129 metrów zajął dwudzieste siódme miejsce. W turnieju Stoch wyprzedził Żyłę i obaj zajęli kolejno trzynastą i czternastą lokatę. Konkurs na pierwszej serii ukończyli Maciej Kot (33.) oraz Stefan Hula (49.).