Tande i Opseth najlepsi w Norwegii

fot. M. Rudzińska

Norwegowie nie zwalniają tempa i nadrabiają zawody w skokach narciarskich. Tym razem najlepsi okazali się być Daniel Andre Tande oraz Silje Opseth. 

fot. M. Rudzińska

Skocznia Midstubakken w norweskim Oslo gościła wielu zawodników z całego kraju. W piątkowe szranki stanęli kobiety oraz mężczyźni. Wśród panów najlepszym skoczkiem okazał się być Daniel Andre Tande. Zawodnik z Kongsbergu oddał skoki na odległość 103,5 oraz 105 metrów, dzięki wyprzedził drugiego w klasyfikacji Halvora Egnera Graneruda  o jedynie 2,5 punktu. Nowy wicemistrz Norwegii w pierwszej serii również skoczył 103,5 metra, a w drugiej 105,5 metra. Przegrał jednak z Tande ocenami za styl. Podium dopełnił Marius Lindvik, który oddał skoki na odległość 102 oraz 103,5 metra. Pozwoliło mu to na zajęcie trzeciego miejsca, strata do lidera wyniosła jednak 17,9 punktu.

Silje Opseth zdominowała rywalki w zmaganiach kobiet. Skoki na 102,5 metra w pierwszej serii oraz 98,5 metra w drugiej pozwoliły jej na stanięcie na najwyższym miejscu podium. Tuż za nią, ze stratą 4,2 punktu, uplasowała się Eirin Maria Kvandal. Oddała skoki na odległość 101,5 oraz 101 metrów, otrzymała jednak słabsze noty za styl, co przesądziło o jej wyniku punktowym. Trzecia lokata należała do Anny Odine Stroem, która zanotowała ostatecznie stratę do Opseth wynoszącą 39,3 punktu. Maren Lundby nie wystartowała, ponieważ zdiagnozowano u niej kolano skoczka. Zawodniczka przygotowuje się spokojnie do startów w Pucharze Świata.

Sobotnie zmagania zakończyły się dobrze dla drużyny z Akerhus. Panowie w składzie Adrian Thon Gundersrud, Fredrik Villumstad, Marius Lindvik oraz Halvor Egner Granerud zajęli najwyższe miejsce na podium w zmaganiach drużynowych. Ze stratą ponad 100 punktów do liderów uplasowali się na drugim miejscu zawodnicy z Buskerud. Wystąpili oni w składzie Soelve Jokerud Strand, Joacim Bjoereng, Andreas Haare i Daniel Andre Tande. Drużynowego podium dopełnili skoczkowie z Soer-Troendelag. Espen Jacobsen, Fredrik Gran, Jo Roemme Mellingsaeter oraz Bendik Jakobsen Heggli wywalczyli trzecie miejsce.

Odbyły się również zmagania w trzyosobowych drużynach mieszanych. Tutaj szczęście uśmiechnęło się do składu z Buskerud. Silje Opseth, Anders Haare i Daniel Andre Tande uzyskali najwyższy wynik. Wyprzedzili rywali o niespełna 90 punktów. Z wynikiem 631,2 punktu zameldowali się na mecie Mats Bjerke Myhren, Andreas Granerud Buskum oraz Thea Minyan Bjoerseth i wskoczyli na drugie miejsce podium. Trzeci wynik zanotowali Mathilde Selbekk, Marius Lindvik oraz Halvor Egner Granerud.

Pełne wyniki piątkowych zmagań znajdują się tutaj.

Wyniki sobotnich zmagań drużynowych znajdują się tutaj.

Wyniki zmagań w drużynach mieszanych znajdują się tutaj.

Źródło: skiforbundet.no/informacja własna.