Takiej imprezy w Zakopanem jeszcze nie było. Ważna inwestycja dojdzie do skutku

Screen: YouTube

Już w czerwcu Zakopane stanie się kolejną areną zmagań skoczków oraz skoczkiń narciarskich. Na Średniej oraz Wielkiej Krokwi zostaną bowiem rozegrane konkursy w ramach III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Przy okazji zrealizowana zostanie długo wyczekiwana inwestycja, związana z kompleksem mniejszych obiektów.

Screen: YouTube

Wielkie skakanie w Zakopanem również w środku lata

Umowa na organizację konkursów w Zakopanem została podpisana 14 stycznia. Dotyczy ona nie tylko głównych aren rywalizacji, ale także korzystania z całego zaplecza Centralnego Ośrodka Sportu oraz zabezpieczenia technicznego zawodów.

– Czekamy z niecierpliwością na igrzyska, które będą wielkim wydarzeniem w naszym kraju. Ogromnie cieszę się, że zakopiański COS będzie ważnym miejscem tych igrzysk, bo to nie tylko znakomite obiekty, ale również wykwalifikowani i oddani sportowi pracownicy. Już teraz można założyć, że organizacyjnie COS Zakopane stanie na wysokości zadania i mam nadzieję, że to samo powiemy już po zawodach o startach naszych sportowców – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, cytowany przez portal polsatsport.pl.

Radości nie kryli również włodarze z Zakopanego oraz sam prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Adam Małysz.

– Dla nas to bardzo ważne wydarzenie i cieszymy się, że skoki narciarskie, w końcu sport zimowy, zaistnieją na letnich igrzyskach. Wiadomo, że mamy letnie konkursy skoków, ale nigdy jeszcze skoki nie były elementem tak dużej imprezy latem – podkreślił były znakomity skoczek.

Dziękuję za zaufanie i zapewniam, że wszyscy wyjadą z Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem zadowoleni, bo dysponujemy świetną bazą i ludźmi. Zakopiańskie skocznie to arena najważniejszych wydarzeń w skokach narciarskich na świecie i jestem zadowolony, że będziemy mogli gościć kolejną wielką imprezę – dodał Sebastian Danikiewicz, dyrektor zakopiańskiego COS-u.

Na Średniej Krokwi w końcu powstaną trybuny

Przy okazji trwania imprezy kompleks Średniej Krokwi doczeka się w końcu trybun. Ich pojemność ma wynosić ok. 1,5 tysiąca widzów. To bardzo dobra informacja, gdyż poprzednie imprezy, takie jak zeszłoroczne mistrzostwa świata juniorów, czy konkursy letnich mistrzostw Polski odbywały się bez udziału publiczności. Na Wielkiej Krokwi z kolei ma się rozpocząć kompleksowa modernizacja wyciągu.

Konkursy skoków narciarskich w ramach III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska odbywać się będą na Średniej (HS 105) oraz Wielkiej Krokwi (HS 140). Najpierw główną areną zmagań będzie mniejszy z obiektów. 27 czerwca o medale powalczą tam kobiety, dzień później mężczyźni. Z kolei 29 czerwca rozegrany zostanie konkurs drużyn mieszanych. Następnie rywalizacja przeniesie się na skocznię dużą. 30 czerwca odbędą się tam zawody kobiet, a 1 lipca do akcji wkroczą skoczkowie. Organizatorzy zapewniają, iż na starcie maja się pojawić wszystkie czołowe nacja z reprezentacją Polski na czele, która wystąpi w najsilniejszym składzie.

źródło: zakopane.cos.pl/polsatsport.pl