Tak prezentuje się klasyfikacja generalna Letniego Grand Prix

Za nami niemal cztery konkursy Letniego Grand Prix. U panów to niemal półmetek, u pań – nieco za półmetkiem rywalizacji. Zarówno wśród panów, jak i wśród pań lider i liderka cyklu wyraźnie uciekli rywalom. Oczywiście to za wcześnie, by przesądzać o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej, ale zarówno Władimir Zografski jak – zwłaszcza – Nika Kriznar są wyraźnymi faworytami do wygranej.

 

fot. M. Rudzińska

Dominacja niedocenionych

Pierwszą trójkę wśród panów tworzą zawodnicy, których historia jest dość podobna. Mowa o Bułgarze Władimirze Zografskim, Szwajcarze Grzegorze Deschwandenu i Polaku Aleksandrze Zniszczole. Wszyscy są w podobnym wieku (odpowiednio 30, 32 i 29 lat), wszyscy uchodzili w młodości za wielkie talenty i żaden choćby raz nie stanął na podium PŚ. Być może to lato jest takim sygnałem, że nie powiedzieli ostatniego słowa. Zdecydowanie dominuje Bułgar. Ma 360 punktów i był dwa razy pierwszy i dwa razy drugi. Deschwanden ma 234 punkty i jedno zwycięstwo, Zniszczoł – 181 (raz był drugi). Kolejne miejsca zajmują Japończyk Ren Nikaido (175 pkt) i wczorajszy zwycięzca Piotr Żyła (160 pkt).

Miejsca pozostałych Polaków

W pierwszej “10” znajduje się trzech naszych skoczków. Obok wyżej wymienionej dwójki dziewiąty jest Maciej Kot (104 pkt). Klemens Murańka jest czternasty (62 pkt). Nieco niżej są nasi wielcy mistrzowie. Dawid Kubacki jest 19. (46 pkt), zaś Kamil Stoch – 21. (43 pkt). Młody Kacper Juroszek jest 24. (34 pkt). Jakub Wolny zajmuje pozycję 38. (14 pkt), zaś Paweł Wąsek – 44. (9 pkt.).

klasyfikacja generalna mężczyzn

100% Niki Kriznar

O ile 360 punktów Zografskiego jest wynikiem imponującym, to osiągnięcie Słowenki Kriznar należy uznać za nokaut. Wygrała wszystkie cztery konkursy i ma – co jasne – 400 pkt. Druga Sara Takanashi z Japonii zgromadziła tych punktów 290 (trzy drugie miejsca i jedno czwarte). Dalej mamy Kanadyjkę Alexandrie Loutitt (240 pkt), drugą Słowenkę Nikę Prevc (211 pkt) i drugą Kanadyjkę Abigail Strate (167 pkt).

Trzy Polki z punktami

 Wśród punktujących w tegorocznym LGP mamy trzy Polki. Nicole Konderla zgromadziła 21 punktów i jest 28. Anna Twardosz ma o jeden punkt mniej i zajmuje pozycję trzydziestą. Tabelę zamyka z dwoma punktami Paulina Cieślar (40. pozycja).

klasyfikacja generalna pań

źródło: własne