Tak Polska może podziękować Laniskowi. Zasłużył na wyjątkową nagrodę. “Gest poruszył”

Screen: Eurosport

Anze Lanisek podczas finałowego Pucharu Światu wzruszył swoim gestem cały świat skoków narciarskich. Słoweniec zabrał na podium ikonę Dawida Kubackiego, który z powodu choroby swojej żony mimo świetnych wyników w tym sezonie nie stanął na podium cyklu. Teraz okazuje się, że dzięki swojemu zachowaniu słoweński skoczek może zostać uhonorowany przez Polski Komitet Olimpijski. 

Screen: Eurosport

Mimo świetnego sezonu Dawid Kubacki zajął dopiero czwarte miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. Stało się tak za sprawą choroby żony. Polak wycofał się ze startu już w drugim konkursie w Vikersund, na dwa weekendy przed końcem sezonu. Na szczęście ta historia skończyła się happy endem. Jak mówi sam Dawid Kubacki jego żona Marta stopniowo, wraca do zdrowia. A Polak pojawił się na podium razem z Anze Laniskiem, który jego zabrał ikonę na podium.

Słoweniec ma szansę na nagrodę

Anze Lanisek dzięki swojemu gestowi ma szansę na prestiżową nagrodę.  Nagroda Fair Play  PKOI jest przyznawana dla sportowców, trenerów, działaczy, którzy w sposób szczególny przyczynili się do promowania zasad uczciwej rywalizacji. Jak się dowiadujemy z wywiadu TVP Sport z przewodniczącą Klubu Fair Play PKOI, istnieje w środowisku duże uznanie dla gestu Słoweńca i będzie on jednym z faworytów.

– Sport powinien tworzyć piękno i służyć pięknu w tym przypadku byliśmy wszyscy tego świadkami. Świadkami humanistycznej postawy słoweńskiego zawodnika pokazującej szacunek dla rywala, przyjaźń, partnerstwo. Wartości tkwiące w zasadzie fair play sytuują się wysoko w hierarchii wartości moralnych. Ta zasada może stanowić ich źródło. Gesty dokonywane przez gwiazdy sportu spotykają się z szerokim odzewem, a tym samym mogą wpływać na wizerunek współczesnego świata. A takim jest gest Laniska wobec Kubackiego, który wiążę się nie tylko z rywalizacją sportową, a także z moralną refleksją – powiedziała Hanna Wawrowska. – Mnie osobiście ten piękny gest prawdziwie poruszył – dodała jeszcze.

Źródło:  TVP Sport