Szwedzki Związek Narciarski wspiera kandydaturę Sztokholmu w walce o ZIO 2026

fot. Johan Huczkowsky, SkiStar AB / CC BY NC ND

fot. Johan Huczkowsky, SkiStar AB / CC BY NC ND

Stolica Szwecji Sztokholm to jeden z kandydatów do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Kandydaturę tę w pełni popiera Szwedzki Związek Narciarski, który proponuje, aby konkurencje alpejskie odbyły się w Åre. 

Oficjalna aplikacja Sztokholmu wciąż nie została jeszcze złożona do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Obecnie trwają konsultacje miasta gospodarza ze związkami sportowymi, w sprawie lokalizacji zawodów, które mają się odbywać podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Ostateczna decyzja dotycząca kandydatury Sztokholmu zostanie podjęta jesienią tego roku. Wtedy okaże się czy Sztokholm będzie oficjalnie ubiegał się o organizację igrzysk.

Do tej pory Szwecja nie miała okazji organizować u siebie Zimowych Igrzysk Olimpijsich. Sztokholm był natomiast gospodarzem igrzysk letnich w 1912 roku. Gdyby Sztokholm wygrał walkę o organizację zimowych igrzysk to byłby drugim miastem po Pekinie, w którym odbyłyby się zarówno letnie jak i zimowe igrzyska.

Plan odnośnie przeprowadzenia zawodów w narciarstwie alpejskim ma już Szwedzki Związek Narciarski, który widziałby ośrodek Åre w roli gospodarza większości konkurencji alpejskich. W oddalonym o ok. 600 km od Sztokholmu ośrodku narciarskim zawodnicy rywalizowaliby w zjeździe, super G, slalomie gigancie, slalomie oraz kombinacji. Jedynie zawody drużynowe i ewentualne indywidualne zmagania w slalomie równoległym odbyłyby się na wzgórzu Hammarbybacken, położonym w dzielnicy Björkhagen w południowym Sztokholmie. Åre wielokrotnie było organizatorem zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, a w tym roku miały tam miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim. Za dwa lata alpejczycy będą tam rywalizować o medale seniorskich Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim. 

Wybór gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 nastąpi w roku 2019. Obok Sztokholmu zainteresowanymi miastami są Innsbruck, Calgary, Lillehammer, Sapporo i Ałmaty.

Źródło: skionline.ch

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.