Szwedzcy biegacze zlekceważyli koronawirusa? Wzięli udział w zawodach

fot: M. Rudzińska

fot:

Mimo zagrożeń wynikających z pandemii koronawirusa, w Östersund postanowiono rozegrać zawody. Na miejscu znalazły się m.in. triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2019/2020 w sprintach Linn Svahn oraz trzecia biegaczka na dystansach Ebba Andersson. – Bardzo pragnę konkurować. Nie byłam jeszcze gotowa na zakończeniu sezonu – przyznała 22-latka.

Podczas obecnej krytycznej sytuacji na świecie wynikającej z pandemii koronawiusa, wielu sportowców zachęca do pozostania w domu. Sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich również został przedwcześnie zakończony z tego powodu. Zawodnicy nie mogli rywalizować za oceanem. W Szwecji także wszystkie sportowe inicjatywy zostały oficjalnie wstrzymane. Wczoraj jednak okazało się, że 56 biegaczy potajemnie zebrało się, aby konkurować. Na miejscu znaleźli się m.in. najlepsza sprinterka sezonu PŚ 2019/2020 Linn Svahn, trzecia zawodniczka w klasyfikacji biegów dystansowych Ebba Andersson czy dobry sprinter Oskar Svensson. W wydarzeniu wzięli udział też biathloniści – Martin Ponsiluoma i Johanna Skottheim.

Na temat podjęcia się takiej inicjatywy wypowiedział się dyrektor federalny. – Nie wiedziałem o tym. Stwierdzenie, czy jest to właściwe, należy do danej jednostki. Nie sankcjonujemy teraz żadnych zawodów.  To stowarzyszenie lub osoba indywidualna decyduje, jak postąpić  – uważa Ola Strömberg. Jego zdanie poparł menadżer drużyny narodowej. – Zawody treningowe ze znajomymi z tras… Nie mamy na ten temat zdania. Zakładamy, że każdy myśli o ryzyku infekcji i kieruje się zdrowym rozsądkiem. Mówimy o dorosłych osobach – dopełnił wypowiedź dyrektora Daniel Fåhraeus.

Pozytywnie to wydarzenie ocenia sam zainteresowany. – Było bardzo zabawnie, że przybyło tak wielu ludzi – powiedział Svensson. Andersson z kolei przyznała, że potrzebowała takiej rywalizacji. – Bardzo pragnę konkurować. Nie byłam jeszcze gotowa na zakończeniu sezonu – rzekła mistrzyni świata u-23 z Oberwiesenthal. Drużyna na czele z Ebbą odniosła zwycięstwo podczas rywalizacji w Östersund.

Źródło: expressen.se

Obserwuj