Szwedka uciekała przez okno, aby trenować. Teraz świętuje sukcesy

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Linn Svahn to z pewnością jedna z najbardziej utalentowanych biegaczek narciarskich w stawce. Lecz – jak się okazuje – droga do tego miejsca, w którym Szwedka aktualnie się znajduje, nie była usłana różami. 

Linn Svahn w programie telewizyjnym Skavlan opowiedziała nieco o swojej przeszłości. Szwedka przyznała, że jej problemem było przetrenowanie. – W przeszłości miałam kilka problemów z powodu klasycznego przetrenowania – oznajmiła.

20-latka mówiła także o tym, że zbyt intensywny trening mógł doprowadzić nawet do końca jej kariery u samych progów. – Wokół mnie wielu ludzi usiłowało mnie przekonać, że to, co robiłam, nie było dla mnie właściwe i nie uczyniłoby mnie lepszą biegaczką. Wielu twierdziło, iż takie coś zakończyłoby moją karierę, nim ona by się rozpoczęła – wyjaśniła.

Chęć dążenia Svahn do sukcesu spowodowała takie wydarzenia, jak wieczorne ucieczki z domu przez okno, aby móc potrenować, ponieważ w wieku 15-16 lat zabroniono jej wysiłku. – Byłam daleko poza granicami tolerancji mojego ciała. Wyrządziło mi to również szkodę – powiedziała 20-letnia zawodniczka.

Jednak w pewnym momencie Szwedka zdała sobie sprawę z powagi sytuacji i postanowiła zmienić swoje postępowanie. – Minęło trochę czasu, zanim zdałam sobie sprawę z sytuacji, w której się znajdowałam. Przez chwilę myślałam, że odpoczynek zajmie mi tylko tydzień, a potem zorientowałam się, że muszę zmienić swoją mentalność. Nie tyle chodzi o trening, ale o wykonywanie tego dobrze. Ta zmiana popchnęła mnie do miejsca, w którym jestem dzisiaj – rzekła.

Sezon 2019/20 był dla Svahn w seniorskiej karierze przełomowy. Mimo że w juniorskich imprezach biegaczka klubu Oestersunds SK zdobyła tylko brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie w 2019, to w minionej kampanii pokazała się ze znakomitej strony, m.in. zwyciężając trzy sprinty w ramach Pucharu Świata oraz raz plasując się na trzeciej pozycji. To wszystko złożyło się na małą Kryształową Kulę dla 20-latki w dopiero drugim roku startów w zawodach najwyższej rangi, a w zasadzie, to pierwszym, ponieważ w kampanii 2018/19 Svahn w głównym cyklu pokazała się tylko raz.

Źródło: fondoitalia.it, Skavlan