Sytuacja w LGP kobiet. Słoweńsko-japońskie kondominium

Po rozegraniu czterech z siedmiu zaplanowanych zawodów w ramach Letniego Grand Prix kobiet można mówić o dominacji zawodniczek ze Słowenii i Japonii. Na czele nieodmiennie od początku cyklu Ursa Bogataj. Polki, choć w tabeli obecne, nie należą do zawodniczek rozdających kraty.

fot. Grega Valančič / Sportida

Ursa Bogataj zdobyła 340 punktów – po zwycięstwach w obydwu konkursach w Wiśle oraz w Courchevel dziś w Czechach zajęła “zaledwie” szóstą pozycję. Jej przewaga nad nieco od niej młodszą, ale niewspółmiernie bardziej utytułowaną Japonką Sarą Takanashi wynosi 80 pkt. To za mało, by zapewnić sobie końcowy triumf.  Sara dziś nie dała szansy rywalom i jeśli pojawi się w następnych konkurach może Słowenkę przeskoczyć. Trzecia w tabeli ze zgromadzonymi 211 punktami jest druga z Japonek – Nozomi Maruyama (była dwa razy na podium). Szanse na końcowy triumf mają też zwyciężczyni klasyfikacji generalnej PŚ w minionym sezonie Nika Kriznar ze Słowenii (186 pkt) oraz jak to lubimy w Polsce mówić “moralna zwyciężczyni” tej samej klasyfikacji – Marita Kramer z Austrii (172 pkt).

Pozostałe zawodniczki już w walce o końcowy triumf się nie liczą. W czołowej “10” znajdują się jeszcze kolejna z Japonek Yuki Ito (130 pkt), druga z Austriaczek Eva Pinkelnig (124 pkt), czwarta Japonka Kaori Iwabuchi (116 pkt), trzecia Słowenka Ema Klinec (101 pkt). No i na dziesiątym miejscu ex aequo dwie zawodniczki spoza “wielkiej trójki” Niemka Katharina Althaus oraz Norweżka Silje Opseth – obydwie zgromadziły po 96 pkt, z tym że Norweżka nie startowała w Wiśle, więc swoje punkty zdobyła raptem w dwóch konkursach.

Ogólnie punkty LGP zdobyły czterdzieści trzy panie, w tym dwie Polki. Naszych reprezentantek jednak należy szukać pod koniec stawki. Nicole Konderla z pięcioma punktami plasuje się na pozycji 39., zaś Kinga Rajda z dwoma – na 42. Przed nami jeszcze dwa konkursy w Czajkowskim (11-12 września) oraz finał sezonu letniego w Klingenthal (2 października).

klasyfikacja LGP

źródło: własne