Sytuacja w klasyfikacji PŚ w biathlonie

Marte Olsbu

fot. tv2.no

Za nami kolejny weekend z biathlonem. Zawody w Hochfilzen przyniosły ciekawe rozstrzygnięcia – zwłaszcza wśród pań. Przyjrzyjmy się więc jak wyglądają klasyfikacje w tym sporcie po zawodach w Austrii. Niestety nasze reprezentantki (nie mówiąc już o reprezentantach) w roli głównej, ani choćby drugoplanowej w tym artykule nie wystąpią.

Marte Olsbu
fot. tv2.no

Wśród pań na czoło klasyfikacji wysunęła się Marte Olsbu Roeiseland z Norwegii z 271 pkt. Tuż za nią chwilowa liderka Dżynara Alimbekawa z Białorusi (265 pkt), a po plecach depcze jej starsza ze szwedzkich sióstr Oeberg – Hanna. Młoda Elvira jest tuż za nią (208 pkt), a dopiero na piątej pozycji Włoszka Dorothea Wierer (185 pkt), która weszła w sezon poniżej oczekiwań.

klasyfikacja generalna

A jak wygląda sytuacja w dyscyplinach? W sprincie po trzech zawodach na czele Olsbu Roeiseland (140 pkt), przed Alimbekawą (134 pkt) i siostrami Oeberg (Hanna – 132, Elvira – 95). Po dwóch biegach pościgowych pierwsza trójka taka sama jak w sprincie i generalnej klasyfikacji (kolejno zawoniczki z trójki zgromadziły po 114, 97, 91 pkt), zaś po jednym biegu indywidualnym klasyfikacja to oczywiśćie wyniki tego biegu – czyli na czele Wierer (60 pkt) przed Niemką Denise Hermann (54 pkt) i Szwedką Johanną Skottheim (48 pkt). Po dwóch sztafetach na czele Szwedki i Francuzki (po 108 pkt), zaś w Pucharze Narodów prowadzi Szwecja (2459 pkt), przed Francją (2305 pkt) i Norwegią (2283 pkt).

klasyfikacje sprintu, pościgu, biegu indywidualnego, sztafet i pucharu narodów

Wśród panów większych zaskoczeń nie ma. Na czele Johannes Thingnes Boe z Norwegii (296 pkt) ze sporą przewagą nad Szwedem Sebastianem Samuelssonem (246 pkt). Dalej Francuz Quinton Fillon Maillet (237 pkt) i dwóch rewelacyjnych w tym sezonie Norwegów – Johannes Dale (222 pkt) i Sturla Holm Laegreid (215 pkt).

klasyfikacja generalna

W sprintach na czele J. Boe (151 pkt) przed Dalem (124 pkt) i Samuelssonem (117 pkt). W pościgach na czele Francuzi – Fabien Claude (94 pkt) i Fillon Maillet (91 pkt) ex aequo z Samuelssonem (91 pkt), tyle samo punktów, choć na czwartym miejscu klasyfikowany jest J. Boe (91 pkt). Indywidualny to oczywiście pierwsza trójka z Kontiolahti – Laegreid (60 pkt), J. Boe (54 pkt) i Niemiec Erik Lesser (48 pkt). W sztafetach na czele Norwegia i Szwecja (114 pkt), zaś w Pucharze Narodów Norwegia (2571 pkt) przed Szwecją (2320 pkt).

klasyfikacje sprintu, pościgu, biegu indywidualnego, sztafet i pucharu narodów

Biathlonistki i biathloniści pozostaną w Hochfilzen, gdzie od czwartku do niedzieli odbędzie się rywalizacja w sprincie, biegu pościgowym i – pierwszym raz w sezonie – w biegu masowym.

źródło: własne