Świetna Olsbu, Hojnisz-Staręga w dziesiątce, dramat Tandrevold (artykuł aktualizowany)

10:42, 13.02.2022 Jarosław Gracka Aktualizacja: 17:09, 13.02.2022

Nie ma mocnych na Marte Olsbu Roeiseland! Norweżka po zwycięstwie w sprincie zdominowała bieg pościgowy nie dając szans rywalkom. Srebrny medal zdobyła Szwedka Elvira Oeberg, która obroniła swą pozycję ze sprintu. Brąz wywalczyła po udanym pościgu Norweżka Tiril Eckhoff. Monika Hojnisz-Staręga zajęła dobre, dziewiąte miejsce. Finisz odbył się w cieniu dramatu Norweżki Ingrid Tandrevold, która zasłabła na mecie.

Dominatorka bez konkurencji

Tak naprawdę ani przez chwilę nie było wątpliwości kto wygra. Marte Olsbu Roeiseland wyruszyła na trasę jako pierwsza, a pomyliła się tylko raz na strzelnicy. Był to świetny wynik, bo w całym wyścigu tylko 43. na mecie Finka Suvi Minkkinen była bezbłędna. Pozwoliło jej to przebiec trasę z czasem 34:46.9 min. Młodsza z sióstr Oeberg miała aż 1:36.5 straty na mecie myląc się trzy razy na strzelnicy. Tyle samo razy pomyliła się Eckhoff, ale dzięki świetnej formie biegowej awansowała z jedenastej pozycji.

W cieniu dramatu

Świetnie na strzelnicy spisała się też Ingrid Tandrevold. Długo też biegła na medalowej pozycji, aż na ostatnim kilometrze straciła wszystkie siły. Ledwo dotarła do mety - zajęła ostatecznie czternaste miejsce. Ale najgorsze wydarzyło się za metą. Ingrid zasłabła i nie potrafiła się podnieść o własnych siłach. Według najnowszych informacji Ingrid czuje już się lepiej i powoli dochodzi do siebie pod opieką medyków. Okazało się, iż po prostu nie wytrzymała trudów pościgu.

Dobry bieg i awans Moniki

Kolejne miejsca zajęły Hanna Sola z Białorusi (duży awans względem sprintu) i  Szwedka Linn Persson. Słabiej poszedł bieg Włoszce Dorothei Wierer, która spadła z podium. W pierwszej "10" znalazły się też Austriaczka Lisa Theresa Hauser, Francuzka Julia Simon, Polka Monika Hojnisz-Staręga i Słowaczka Paulina Fialkova. Hojnisz-Staręga miała słabe (dwa pudła) pierwsze strzelanie, ale potem była już bezbłędna. Dzięki temu awansowała z szesnastej pozycji. Kamila Żuk nie przystąpiła do rywalizacji.