Światowej rangi skoki wrócą do Czech: Jested z nową homologacją

fot. M. Król

Skoki na najwyższym światowym poziomie powrócą do Liberca. Dzięki modernizacji czeskie obiekty uzyskały od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej obowiązującą 5 lat homologację.

Kompleks Jested stracił certyfikat FIS rok temu, jednakże już od jakiegoś czasu nie odbywały się nam nim zmagania najwyższej rangi. Przypomnijmy, że ostatnie konkursy PŚ rozegrano tam w 2008 roku. W 2009 skocznie były areną zmagań podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, zaś w 2013 roku rywalizowali tam młodzi sportowcy walczący w mistrzostwach świata juniorów. Od tego czasu duże sportowe imprezy omijały Liberec szerokim łukiem.

Powrót skoków do Jested był możliwy dzięki najemcy obiektu, firmie Tatry Mountain Resort, która zainwestowała w modernizację skoczni około pół miliona koron czeskich. – Chociaż w umowie z miastem nie ma zapisu mówiącego o obowiązku organizacji konkursów na skoczniach, to dołożymy wszelkich starań, aby narciarskie tradycje związane ze skokami, wróciły do nas – zdradziła dyrektor marketingu przedsiębiorstwa.

Mimo że na pierwszy rzut oka ośrodek sportowy nie wyglądał źle, to do naprawy pozostawało wiele elementów, które przestały spełniać standardy FIS. Wiele pracy kosztowała naprawa ceramicznych torów najazdowych, które były w opłakanym stanie. W przyszłości planuje się również zainstalowanie siatek wiatrowych dla zwiększenia bezpieczeństwa sportowców.

Z modernizacji kompleksu bardzo ucieszył się trener czeskiej kadry skoczków, David Jiroutek. – W końcu będziemy mogli trenować u siebie. Do tej pory musieliśmy wyjeżdżać do Planicy, Innsbrucka lub Oberstdorfu,  co kosztowało nas wiele pieniędzy i czasu. Po renowacji skocznie w Libercu mają również sztuczne pokrycie, dzięki czemu będzie można skakać tu także latem – powiedział selekcjoner.

W kompleksie znajdują się dwie skocznie – normalna (HS100) i duża (HS134), przy czym ta druga jest jedynym tego rozmiaru obiektem w Czechach posiadającym homologację FIS. Certyfikat jest ważny przez 5 lat dla obu skoczni. Pierwsze po otrzymaniu homologacji konkursy odbędą się już 14. września podczas Jested Celebrations, których elementem będą Mistrzostwa Czech. Honorowym gościem imprezy będzie dyrektor PŚ w skokach narciarskich, Walter Hofer. W lutym 2020 roku w Libercu zagoszczą zmagania FIS Cup. Na przyszły rok planowane są ponadto konkursy PŚ i FIS Grand Prix na zmodernizowanych obiektach.

Źródło: idnes.cz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.