Sukces polskiego juniora! Złoto było o krok

19:54, 24.03.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 20:22, 24.03.2022

Konrad Badacz wywalczył srebrny medal w biegu indywidualnym rozgrywanym w ramach Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Vuokatti. Reprezentant Polski, który już dwa dni temu otarł się o medal w sprincie, przegrał jedynie z Francuzem Lou Thieventem. Podium uzupełnił Słowak Jakub Borgula.

Sukces Polaka

Bieg indywidualny był kolejną biathlonową konkurencją Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w fińskim Vuokatti. Młodzi sportowcy mieli do pokonania 12,5 kilometra, a za każdy niecelny strzał doliczano im 45 sekund do czasu biegu. Czwartkowe zmagania od początku układały się bardzo dobrze dla Konrada Badacza, który po pierwszej wizycie na strzelnicy znajdował się na prowadzeniu. Po drugim strzelaniu Polak spadł na trzecie miejsce, gdyż raz spudłował. Na pozycję lidera wysunął się wówczas Sondre Slettemark.

W drugiej części dystansu do walki o złoto włączył się Francuz Lou Thievent, który na półmetku plasował się na ósmym miejscu. Reprezentant Trójkolorowych podczas trzeciego i strzelania był bezbłędny i i przesunął się na drugą lokatę, przegrywając na tym punkcie pomiaru jedynie z Badaczem. Kluczowa dla losów rywalizacji okazała się ostatnia wizyta na strzelnicy. Wówczas Francuz nie spudłował ani razu, a Polak raz nie trafił do celu. To sprawiło, że ruszając na finałowe okrążenie Thievent miał dwanaście sekund przewagi nad naszym rodakiem, które udało mu się jeszcze dwukrotnie powiększyć.

Złoto dla Francji

Ostatecznie reprezentant Trójkolorowych minął linię mety z wynikiem 36:34,5 min i wywalczył złoto Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Drugie miejsce ze stratą +24,5 sek zajął Konrad Badacz, dla którego to pierwszy indywidualny medal w karierze. To także najlepszy wynik polskiego juniora w EYOF. Dotychczas najwyżej plasowali się Wojciech Kozub (1993) i Bartłomiej Ponikwia (1999), którzy zdobywali brązowe medale.

Na najniższym stopniu podium stanął Słowak Jakub Borgula (+32 sek)., a czwarte miejsce zajął Sondre Slettemark (+54,7 sek). Drugim najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w czwartkowym biegu był Hubert Matusik, który z dwoma pudłami na koncie zajął trzynaste miejsce. Na 34. pozycji uplasował się Kacper Brzóska, a 39. był Fabian Suchodolski.

Źródło: PZBiath