Startują mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym – Lahti 2017

fot. Janina Pitkänen / Laht2017

fot. Janina Pitkänen / Laht2017
fot. Janina Pitkänen / Laht2017

To mają być najlepsze mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym stulecia. Finowie wydali sporo środków na promocję wydarzenia i z niecierpliwością czekają na ich start. Na najważniejszym wydarzeniu tego sezonu zimowego nie może zabraknąć też naszej redakcji.

Blisko 700 sportowców z całego świata, którzy wystąpią w 21 konkurencjach z trzech dyscyplin. Ponad 150.00 sprzedanych biletów i 61 państw uczestniczących w zmaganiach. To najważniejsze liczby, jakie dziś podają organizatorzy. Oficjalne otwarcie 42. mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym – Lahti 2017 nastąpi jutro, ale już dziś pierwsze treningi na normalnej skoczni odbędą panie. Ceremonia otwarcia ma być jedną z najpiękniejszych w historii, ponieważ będzie tematyką dotykała uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię. – Choreograf Reija Ware wykonał niesamowitą pracę łącząc estetykę różnych dyscyplin sportowych ze swoją choreografią. Efekt końcowy jest dziełem sztuki, w którym sport i kultura łączą się w parę – opowiada dyrektor otwarcia Hannu Kella. Patronat nad całymi mistrzostwami objął prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

Lahti narciarski czempionat zorganizuje już po raz siódmy w historii i pod tym względem jest absolutnym rekordzistą. W wyścigu po prawo do organizacji tej imprezy, fińskie miasto pokonało Planicę, Oberstdorf i Zakopane. Polacy mają z tym miejscem wiele dobrych wspomnień. Już podczas drugich mistrzostw w tym miejscu dla naszej reprezentacji srebrny medal zdobył w skokach Wojciech Marusarz. Czterdzieści lat później Polska cieszyła się z dwóch krążków Józefa Łuszczka, który najpierw wywalczył brąz w biegu na 30 km a następnie złoto na dystansie 15 km. Rok 2001 to już srebro i złoto Adama Małysza. Od tamtej pory z każdych mistrzostw świata, wykluczając Oberstdorf 2005, nasza osada wyjeżdżała z przynajmniej jednym medalem. Tym razem liczymy przede wszystkim na polskich skoczków, którzy są typowani tutaj do roli faworytów. O bardzo dobry wynik w biegu na 10 km stylem klasycznym powalczy także Justyna Kowalczyk. Biegaczka z Kasiny Wielkiej z każdej ważniejszej imprezy od 2009 roku, wracała z przynajmniej jednym medalem. Jak będzie tym razem?

Marit Bjoergen, Martin Jonhsrud Sundby, Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Eric Frenzel, Peter Prevc czy Gregor Schlierenzauer – to jedne z nielicznych nazwisk największych gwiazd, jakie wystąpią podczas mistrzostw świata w Lahti. Wszystkie ich poczynania na każdej arenie sportowej śledzić będzie nasza ekipa. Od najbliższego piątku do niemal ostatniego dnia mistrzostw będziemy na miejscu, aby przygotowywać najlepsze możliwe relacje. Wywiady, zdjęcia i komentarze. Jednak to nie wszystko. Dzięki podjętej współpracy z Crowd Supporters pokażemy Wam ten czempionat od strony, której nie pokaże żadna telewizja. Całe Lahti2017 od kuchni poznacie wspólnie z polską ekipą, którą znacie z Zakopanego. Crowd Supporters po raz kolejny dostało szansę rozkręcania imprezy najwyższej rangi zagranicą. Jesteśmy dumni, że mamy taki zespół w Polsce. Zatem już teraz zapraszamy Was na nasz profil na FB, kanał YT oraz tę stronę. Odwiedzajcie także profile społecznościowe Crowd Supporters (FB, YT).

Program mistrzostw
Plan transmisji – TVP
Informacje dla kibiców
Wszystkie informacja z aren mistrzostw świata znajdziecie pod tym LINKIEM.

Źródło: Informacja własna/Lahti2017.fi

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.