Start sezonu bez obrońcy Kryształowej Kuli? To możliwe

fot. M. Rudzińska

Triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2020/2021 Aleksander Bolszunow może nie wystąpić na początku nadchodzącej zimy. Trener reprezentacji Rosji podkreślił, że jego podopieczny ma być w optymalnej dyspozycji, aby zainaugurować sezon w Ruce. – Jeśli startujesz, musisz pokazywać się z godnością – powiedział Jurij Borodawko. 

fot. M. Rudzińska

Opóźniony start dominatora?

Aleksander Bolszunow zdominował sezon 2020/2021. Rosyjski biegacz nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej tego cyklu – swoim kolegą z reprezentacji Iwanem Jakimuszkinem – miał przewagę wynoszącą blisko 1000 punktów. Zdeklasował też rywali podczas zmagań w Tour de Ski. W sezonie olimpijskim 24-letni biegacz z pewnością będzie chciał zaprezentować jeszcze lepszą dyspozycję. Możliwe jednak, że na weryfikację jego formy przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Według wstępnych planów Bolszunow miał wystartować w przedsezonowym teście w Muonio. Tak się ostatecznie nie stało. Jak się teraz okazuje, czterokrotny medalista olimpijski może zrezygnować z udziału w kolejnych startach w Finlandii – tym razem w Ruce, na pierwszym przystanku nadchodzącego Pucharu Świata. Powód w obu przypadkach jest ten sam.

Albo max, albo nic

Chodzi o stopniowy powrót Aleksandra po kontuzji. Trener reprezentacji Rosji powiedział, że lider drużyny powoli wkracza na normalne obroty, lecz cały proces wciąż trwa. – Bolszunow stopniowo wraca do poprzedniego poziomu, ale wciąż potrzebuje czasu na przystosowanie całego organizmu. Zmarnował dużo czasu, przez co stracił jakość i formę. Teraz trenuje już na pełnych obciążeniach – przyznał Jurij Borodawko. 

Niezwykle doświadczony szkoleniowiec jednocześnie podkreślił, iż jego podopieczny musi być w optymalnej formie, aby wziąć udział w zawodach, które odbędą się w dniach 26-28 grudnia. – Nie wiadomo jeszcze, czy zobaczymy Bolszunowa na pierwszym etapie Pucharu Świata. Jeśli startujesz, musisz pokazywać się z godnością. Gdy Sasza osiągnie przyzwoitą formę fizyczną, wystartuje – zaznaczył trener. 

Źródło: news.sportbox.ru