Stanowcza reakcja sponsora na plany FIS-u. Grozi zerwaniem umowy

fot. M. Rudzińska

Jeden z głównych sponsorów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – norweska firma Coop – poinformowała, że w przypadku powrotu Rosjan do rywalizacji w międzynarodowych zawodach zrezygnuje ona ze współpracy z FIS-em. Reakcja sponsora to efekt niedawnych wypowiedzi sekretarza generalnego światowej federacji, który podczas “Forum Nordicum” przyznał, że udział rosyjskich i białoruskich sportowców w nowym sezonie Pucharu Świata jest realny.

fot. M. Rudzińska

Kuriozalny pomysł FIS

Kilka dni temu podczas Forum Nordicum w Kranjskiej Gorze sekretarz generalny FIS, Michel Vion, poruszył temat powrotu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji na arenie międzynarodowej. Francuz zaskoczył wszystkich informując, że nie jest wykluczone, iż sportowcy z obu krajów zamieszanych w brutalną inwazję na Ukrainę będą mogli w sezonie 2022/2023 startować w Pucharze Świata a także w mistrzostwach świata w Planicy. – Być może wydarzy się to w grudniu, wtedy oba państwa, oczywiście bez flagi narodowej oraz hymnu, mogłyby wystąpić w mistrzostwach świata – mówił.

Jasne stanowisko sponsora

Słowa Viona nie przeszły oczywiście bez echa. Dużo uwagi tematowi ewentualnego powrotu Rosjan i Białorusinów poświęcono choćby w Norwegii, która od lat stanowi o sile biegów narciarskich. Jasne stanowisko w tej sprawie zajął również sponsor Pucharu Świata w biegach narciarskich, norweska Coop. Jej przedstawiciele poinformowali, że w przypadku przywrócenia obu wspomnianych reprezentacji, spółka rozwiąże umowę i zrezygnuje ze współpracy z FIS-em.

– Ciężko nam uwierzyć, że słowa sekretarza generalnego są prawdziwe. Oczekujemy, że FIS jak najszybciej zrezygnuje z tego pomysłu – mówi dyrektor ds. komunikacji firmy Coop, Bjørn Takle Friis. – Rozmawialiśmy z FIS i powiedzieliśmy im, co o tym myślimy. Zaakceptowanie tej idei jest całkowicie wykluczone. Jeśli nikt nas nie usłyszy, oznacza to, że nie możemy dalej być sponsorem – dodaje przedstawiciel Norwegów w rozmowie z Adresseavisen.

Źródło: adressa.no