Środa pod znakiem sprintów drużynowych. Kto sięgnie po złoto? (Lista startowa)

fot: M. Król

W środę odbędzie się druga drużynowa konkurencja igrzysk olimpijskich w Pekinie dla biegaczy i biegaczek narciarskich. O medale i przejście do historii zawodnicy rywalizować będą w sprintach drużynowych stylem klasycznym. Na listach startowych nie zabrakło oczywiście reprezentantów Polski.

fot: M. Król

Sprinty drużynowe stylem klasycznym będą dla biegaczy narciarskich kolejną szansą na zdobycie medalu XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbywają się w Pekinie. Zmagania rozpoczną się od serii półfinałowych, których start  ze względu na niskie temperatury panujące aktualnie w okolicach Zhangjiakou, gdzie odbywają się zawody biegowe, przełożono z godziny 10:00 na 8:15.

Polki powalczą o spełnienie marzeń

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpią panie. W stawce znalazło się dwadzieścia siedem duetów, wśród których są oczywiście reprezentantki Polski. O jak najlepszy wynik powalczą w środę Izabela Marcisz i Monika Skinder, które pobiegną w drugim – niezwykle mocno obsadzonym półfinale. Rywalkami naszych zawodniczek będą m.in.: Szwedki, które pobiegną w identycznym zestawieniu jak na mistrzostwach świata w Oberstdorfie, Finki, które wystawiają Kristę Parmakoski i Kerttu Niskanen, Norweżki, a także Rosyjski Komitet Olimpijski startujący w składzie Julia Stupak i Natalia Niepriajewa.

Polki będą miały bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem bezpośredni awans do finału wywalczą cztery najlepsze zespoły z każdego półfinału oraz dwie reprezentacji z najlepszym czasem jako “szczęśliwe przegrane”. W pierwszym półfinale, który rozpocznie się o 8:15, zobaczymy obrończynie tytułu Amerykanki, które pobiegną w nieco innym zestawieniu niż w Pjongczangu, gdyż Kikkan Randall została zastąpiona przez Rosie Brennan. Oprócz niej w zespole USA jest także złota medalistka z Pjongczangu – Jessie Diggins. O awans powalczą również Szwajcarki, Słowenki, Niemki czy Austriaczki.

Listy startowe sprintu drużynowego kobiet

Wyrównane półfinały

Kilka minut po paniach do rywalizacji w sprincie drużynowym stylem klasycznym przystąpią panowie. Na listach startowych znalazło się dwadzieścia pięć zespołów, które zostały podzielone na dwa półfinały. Już w pierwszej serii pobiegną broniący tytułu z Pjongczangu Norwegowie, którzy – podobnie jak Szwedki u kobiet – postawili na złoty skład z ubiegłorocznych mistrzostw świata w Oberstdorfie, czyli Johannesa Hoesflota Klaebo i Erika Valnesa. Rywalami Wikingów będą Finowie, Francuzi, Brytyjczycy, Czesi, Rumuni, Kanadyjczycy, Słoweńcy, Białorusini, Koreańczycy, Estończycy, Australijczycy i Litwini.

Drugi półfinał, w którym zobaczymy reprezentantów Polski – Macieja Staręgę i Kamila Burego – na papierze jest równie mocny. Znaleźli się w nim m.in.: biegacze Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a także Włosi, Szwedzi, Szwajcarzy czy Amerykanie. Awans przy takiej obsadzie serii półfinałowej wydaje się mało prawdopodobny, ale sprinty drużynowe rządzą się swoimi prawami i niewykluczone, że będziemy świadkami kilku niespodzianek.

Początek zmagań z udziałem biało-czerwonych o godzinie 09:40.

Listy startowe

Finały sprintów drużynowych kobiet i mężczyzn rozpoczną się odpowiednio o 10:15 i 10:45.

Źródło: informacja własna