fot. enpleinelucarne.net
fot. enpleinelucarne.net

Sensacyjna informacja dotarła wczoraj popołudniu do wszystkich fanów narciarstwa w Polsce! Konkursy z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich, biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, kombinacji norweskiej, snowboardzie i narciarstwie dowolnym, od sezonu 2016/2017 będzie można obejrzeć wyłącznie na kanałach Eurosportu! Co w takim razie z transmisjami w Telewizji Polskiej?

Grupa Eurosport zawarła umowę z firmą Infront Sports&Media, która zapewnia pokazywanie w Polsce na wyłączność zawodów Pucharu Świata w sportach zimowych, Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym i alpejskim w 2019 r. i 2021 r. oraz Mistrzostw Świata w snowboardzie i narciarstwie dowolnym w 2015 i 2017 r., stacjom Eurosport przez okres pięciu lat. Oznacza to, że żaden inny kanał sportowy czy publiczny nie ma praw do transmisji.

Z umowy zadowolony jest Philippe Blatter, prezes i dyrektor zarządzający Infront Sports&Media, który uważa, że dzięki transmisją na Eurosporcie wyżej wymienionych dyscyplin, sporty zimowe rozwiną się i staną się bardziej popularne: – Eurosport umożliwia ekspozycję sportów zimowych na całym świecie. Wierzę, że jest to najlepszy wybór, aby dotrzeć do szerokiej widowni poprzez tradycyjne i cyfrowe media, którymi dysponuje Eurosport. To podniesie wartość sportów zimowych i powiększy liczbę kibiców i osób, które będą chciały same uprawiać sporty zimowe.

Jednak duże grono kibiców przyjęło tą wiadomość ze smutkiem i szokiem. Przez wiele lat transmisje ze skoków narciarskich oraz biegów narciarskich gościły na ogólnodostępnych kanałach Telewizji Polskiej. W niektórych domach była to nawet tradycja. Niektórzy uważają nawet, że zabranie skoków czy biegów narciarskich TVP, może się przyczynić do spadku zainteresowania tymi sportami w Polsce, a co za tym idzie dalszych konsekwencji z tym związanych (brak młodych zawodników, brak sponsorów itp.). Na te obawy kibiców w rozmowie z eurosport.onet.pl odpowiada Olgierd Dobrzyński, Country Manager Central Europe, Discovery Networks CEEMEA & Eurosport – Skoki narciarskie to jeden z ulubionych sportów Polaków, absolutny lider zimowych transmisji. Wyłączność na relacje na żywo z Pucharu Świata w skokach istotnie podnosi atrakcyjność kanału Eurosport oraz całej grupy Discovery i wzmacnia naszą pozycję rynkową w Polsce. Dzięki doświadczeniu Eurosportu w produkcji transmisji na żywo oraz synergii z pozostałymi kanałami grupy, a także możliwościami mobilnej aplikacji, będziemy w stanie zaproponować naszym widzom pełne relacje. Będą one również wzbogacone o dodatkowe materiały poświęcone w szczególności polskim zawodnikom tak, aby w pełni zadowolić kibiców tej najważniejszej zimowej dyscypliny sportu w naszym kraju.

Jednak plany Eurosportu mogą się nie powieść po ich myśli. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) stworzyła listę wydarzeń sportowych, które są szczególnie ważne i które muszą być pokazywane na kanale ogólnodostępnej telewizji, a takiego stacja Eurosport nie posiada. Ustawa ta ma wejść w życie w 2016 r.. Eurosport będzie mieć w tym wypadku dwa wyjścia. Po pierwsze może otworzyć swój własny ogólnodostępny w cyfrowej telewizji naziemnej kanał, po zgłoszeniu się  do konkursu KRRiT o miejsce na multipleksie ósmym (MUX8). Po drugie, może sprzedać prawa do transmisji innemu otwartemu kanałowi m.in. TVP. Osoby związane z Telewizją Polską zapewniają, że będą prowadzone rozmowy w tej sprawie z Eurosportem.

Źródło: eurosport.onet.pl/Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.