SMS-y podstawą szkolenia juniorów, powrót Matei

fot. PZN

Poznaliśmy już pełne składy kadr narodowych na sezon 2023/2024. Polski Związek Narciarski postanowił nie powoływać kadry juniorskiej. Szkolenie ma za to odbywać się w Szkołach Mistrzostwach Sportowego. 

fot. PZN

Zmiana systemu szkolenia juniorów

Mimo braku powołania zawodników do kadry młodzieżowej, PZN ogłosił, że trenerem głównym juniorów pozostanie Daniel Kwiatkowski. Jednak jego rola uległa zmianie, tak jak i cały system. Teraz do składu kadry juniorskiej, można zaliczyć wszystkich zawodników trenujących w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Trener główny będzie koordynował szkolenie. Do jego zadań będzie można zaliczyć m.in. opracowani planów oraz organizację zgrupowań centralnych (3-5 w sezonie), a także powoływanie zawodników na zgrupowania oraz międzynarodowe zawody.  

– Do tej pory kadry juniorskie były powoływane jak grupy szkoleniowe. To była jednak o wiele bardziej ograniczona forma. W szkoleniu znajdowała się pewna liczba zawodników. Teraz wszyscy uczniowie SMS zostają objęci szkoleniem kadrowym i będą trenować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Teraz trenerzy kadr juniorskich będą pracowali razem z trenerami szkolnymi i trenerami dedykowanymi do pracy w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. I to jest zmiana rewolucyjna. Przechodzimy zatem do tego, że zawodnicy i trenerzy mają się skupić na treningu codziennym. To ma być spokojny czas rozwoju dla młodych zawodników w poszczególnych dyscyplinach. Dla nich właśnie codzienne szkolenie ma być priorytetem, a nie wynik sportowy. Nie będzie zatem skreślania z kadry, bo nie udało się “dowieźć” wyniku w sezonie. Każdy z zawodników, uczących się w SMS, będzie miał przed sobą perspektywę kilku lat spokojnego treningu, który ma doprowadzić do jego rozwoju. To ma też trochę spowolnić wejście tych zawodników w sport wyczynowy – tłumaczy Jan Winkiel, Sekretarz Generalny PZN.

Powrót Roberta Matei do PZN

Do szkolenia juniorów, po kilku latach pracy w Czechach, powraca Robert Mateja. Będzie on trenerem SMS w Szczyrku razem z Sławomirem Hankusem. Natomiast w SMS Zakopane, trenerami będą Grzegorz Miętus oraz Mariusz Chrapek. 

Źródło: pzn.pl