Śmierć wielkiej zawodniczki. Lara van Ruijven przegrała krótką walkę z chorobą

Fot. Getty Images

W piątkowy wieczór środowisko sportowe obiegła bardzo smutna wiadomość. W wieku 27 lat umarła Lara van Ruijven. Holenderka była jedną z najlepszych zawodniczek specjalizujących się w short tracku. Pod koniec czerwca niespodziewanie trafiła do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niej chorobę autoimmunologiczną.

27 lat… Siedem medali mistrzostw Europy… Dwa medale mistrzostw świata… Medal igrzysk olimpijskich… W głowie marzenia o kolejnych sukcesach… Niestety, ale marzenia te zostały zostały Larze van Ruijven brutalnie odebrane. Pod koniec czerwca – w czasie zgrupowania reprezentacji swego kraju – Holenderka niespodziewanie trafiła do szpitala. Stwierdzono u niej chorobę autoimmunologiczną. W trakcie hospitalizacji jej stan pogarszał się niemal z każdym dniem. Zawodniczka doznała krwotoku wewnętrznego, przeszła też dwie operacje. Lekarze zdecydowali się wprowadzić ją w stan śpiączki farmakologicznej. Jej stan oceniano jednak jako krytyczny.

W piątek wieczorem holenderski związek łyżwiarski przekazał tragiczną informację o śmierci Lary van Ruijven. – To prawda, taka wiadomość do nas dotarła i jest szokująca. To wielka strata, cios dla kadry i całej ekipy. To niewiarygodne, nie wiem co powiedzieć – powiedział trener holenderskiej kadry, Jeroen Otter. O odejściu zawodniczki specjalizującej się w short tracku z wielkim bólem mówił także inny członek sztabu szkoleniowego „Oranje”. – Poznałem ją jako odnoszącą sukcesy i pełną życia młodą zawodniczkę. Smutek jej bliskich i wszystkich, którzy ją znali, jest ogromny. Życzymy im dużej siły w radzeniu sobie z tą niezrozumiałą stratą – przyznał dyrektor techniczny holenderskiej ekipy, Maurits Hendricks.

Swą koleżankę z toru, aktualną mistrzynię świata w biegu na dystansie 500 metrów, pożegnała Natalia Maliszewska, która za pośrednictwem mediów społecznościowych napisała: „Doceniajmy te drobne rzeczy, każdy dzień.. bo nigdy nie wiemy, kiedy będzie ten ostatni. Za szybko.. za szybko. SPOCZYWAJ W POKOJU LARA” (pisownia oryginalna – przyp. red.).

W czerwcu Lara van Ruijven wróciła do treningów po operacji barku. 28 grudnia skończyłaby 28 lat.

Źródło: sport.onet.pl; sportowefakty.wp.pl; informacja własna