Słoweńsko-austriacka dominacja z domieszką francuską-szwajcarską – sytuacja po LGP w Courchevel

Screen - Eurosport

Po weekendzie na polskiej ziemi, karuzela Letniego Grand Prix przeniosła się do Francji. W Courchevel, podobnie jak w Wiśle, rywalizowali kobiety oraz mężczyźni. Zawody zostały zdominowane przez Słowenki oraz Austriaków. Z racji braku obecności wielu czołowych zawodniczek oraz zawodników, w klasyfikacji generalnej cyklu nie zaszły jednak istotne zmiany.

Screen – Eurosport

Słowenki dały popis we Francji

Sobotni konkurs kobiet padł łupem Słowenek. Pewnie zwycięstwo odniosła Ursa Bogataj, dla której to już druga wiktoria tego lata. Druga była Nika Kriżnar. Miłą niespodziankę sprawiła za to reprezentantka gospodarzy – Julia Clair, która po raz pierwszy w karierze stanęła na najniższym stopniu podium zawodów Letniego Grand Prix. Polek zabrakło na starcie.

W klasyfikacji generalnej w dalszym ciągu przoduje Bogataj (280 pkt), która powiększyła przewagę nad rywalkami. Druga, z 40 punktową stratą do swojej rodaczki jest Kriżnar (240 pkt), a trzecia Josephine Pagnier (155 pkt), która w rywalizacji w swojej ojczyźnie finiszowała piąta. Najlepsza z polskich zawodniczek – Nicole Konderla zajmuje 22. pozycję, a 37. jest Kinga Rajda (8 pkt).

Pełna klasyfikacja Letniego Grand Prix kobiet po zawodach w Courchevel

W Pucharze Narodów z dużą przewagą prowadzą Słowenki (659 pkt), przed Niemkami (374 pkt) oraz Austriaczkami (298 pkt). Polska zajmuje 10. pozycję (37 pkt).

Pełna klasyfikacja Pucharu Narodów kobiet po zawodach w Courchevel

“Stary, ale jary” Fettner i Szwajcar na podium wśród panów

Niedzielna batalia mężczyzn została zdominowana przez Austriaków, którzy jako jedyni zjawili się w departamencie Sabaudia w optymalnym zestawieniu. Zwycięstwo odniósł doświadczony Manuel Fettner, a na podium znaleźli się również po raz drugi z rzędu na Tremplin du Praz – Szwajcar Gregor Deschwanden oraz drugi z podopiecznych Andreasa Widhoelzla – Stefan Kraft (zwycięzca sprzed roku). Polacy, mimo braku czołowych zawodników, spisali się przyzwoicie. 10. był Maciej Kot, 12. Jarosław Krzak, a 23. Adam Niżnik. Punktów nie udało się wywalczyć Stefanowi Huli oraz Klemensowi Murańce.

Dodajmy, że dla Krzaka oraz Niżnika to premierowe punkty w zawodach najwyższej rangi. Uzyskane rezultaty pozwoliły im również na uzyskanie dożywotniego prawa startu w PŚ/LGP.

Polacy dalej przodują stawce

W generalce prowadzenie utrzymali Biało-Czerwoni. Listę nazwisk otwierają w dalszym ciągu Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki, którzy zgromadzili jak do tej pory po 180 pkt. Trzeci jest Jakub Wolny (110 pkt), a na 4. miejsce po niedzielnym zwycięstwie awansował Manuel Fettner (100 pkt), ex aequo z Niemcem – Karlem Geigerem. Maciej Kot jest 6. (86 pkt), Piotr Żyła 10. (66 pkt), a oczko niżej plasuje się Paweł Wąsek (62 pkt). 29. jest Aleksander Zniszczoł (29 pkt), 32. Jarosław Krzak (22 pkt), 42. Kacper Juroszek (11 pkt), 47. Jan Habdas wspólnie z Adamem Niżnikiem (8 pkt), a 49. Tomasz Pilch (7 pkt).

Pełna klasyfikacja Letniego Grand Prix po weekendzie w Courchevel

Polacy utrzymali prowadzenie w Pucharze Narodów (769 pkt). Tuż za nami plasują się Austriacy (422 pkt) oraz Niemcy (304 pkt).

Pełna klasyfikacja Pucharu Narodów po weekendzie w Courchevel

Kolejne zawody z cyklu Letniego Grand Prix zostaną rozegrane w dniach 17-18.09 w rumuńskim Rasnovie.

źródło: informacja własna