Sławomir Hankus: Początki są ciężkie!

Sławomir HankusWczoraj odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich Pań w Szczyrku. Trener polskiej kadry kobiet ocenił wczorajszy konkurs.

Postanowiliśmy poprosić go o ocenę warunków- Jak widać dosyć ciężkie, bo padał deszcz. Zawodniczki trochę trzymało w torach, ale udało się przeprowadzić konkurs w miarę sprawiedliwie, bo wszystkie dziewczyny miały tak samo.

Trenera kadry kobiet nie zaskoczyło zwycięstwo Kingi Rajdy- Widzieliśmy, że Kinga od połowy Stycznia zaczęła bardzo fajnie skakać i raczej była w roli faworytki.

Trener Hankus zapytany o braku w zawodach naszej najlepszej zawodniczki Magdaleny Pałasz powiedział- Tutaj są różne względy. Jest to spowodowane poprzednimi upadkami. Ona sama zrezygnowała ze startu.

Szkoleniowiec ocenił też sezon w wykonaniu swoich podopiecznych- Bardzo ciężki sezon, bo oczekiwania wobec kobiet odnośnie wyników, postępów i ogólnie poziomu skoków na pewno były dużo wyższe niż w poprzednich latach. Był to pierwszy rok w którym wystartowaliśmy, że tak powiem w pełno formatowym wydaniu kadry. Początki są ciężkie i to pokazuje ile potrzeba nam pracy do tego żeby być dobrym- mówi Hankus- Dziewczyny muszą widzieć ile one same muszą włożyć do tego, żeby było ok. Wszystkie je wspierają. Nie ma tak, że ktoś mówi, że jest źle czy żeby dały sobie spokój, bo nie tędy droga. Właśnie te słabsze momenty pokazują czy ktoś jest dobrym sportowcem i na ile nim jest.

– Jeśli chodzi o współpracę z psychologiem to sytuacja wygląda tak, że Magdalena Pałasz współpracuje z panią psycholog w Nowym Targu, natomiast Joanna Szwab współpracuje z psychologiem w szkole sportowej. Trener mówi, że jest to konieczność u dziewcząt. Wspomina również o tremie, która mogła nasze młode skoczkinie przerosnąć. Hankus wyciąga z tego dobre wnioski mówiąc, że jest to nauka na przyszłość. Sądzi, że trzeba realizować własne cele i proces treningowy tak jak idzie.

-W zasadzie to co widzieliśmy dzisiaj na zawodach, czyli tą kategorie Juniorek i młodziczek to jest na tą chwile wszystko. Ciężka sprawa, bo na ten moment nie ma chętnych dziewczyn, które mógłby zaczynać skakać na tych najmniejszych skoczniach. Druga sprawa jest taka, że nauczyć się skakać jest bardzo szybko, jednak problemem jest skakać dobrze. Dla skoczków jest to kwestia 5,6 lat.

Jak mówi zorganizowanie Mistrzostw Polski kobiet jest dużym sukcesem – Na pewno jest to krok do przodu. Dziewczyny już widzą, że się o nich myśli. To nie jest tylko skakanie na treningach po to, żeby sobie skakać. Zawody to jest rywalizacja. Będzie to podnosiło poziom sportowy z roku na rok.

A jakie cele ma nasz trener na sezon letni?- Mamy bardzo dużo pracy przed sobą i też musimy wspólnie podsumować sezon, który minął. Wyciągnąć konsekwencje z błędów, które też popełniliśmy. Mamy wizję Igrzysk olimpijskich 2018. Trener myśli, że start w tych zawodach jest realny. Sądzi, że trzeba solidnej pracy i będzie ok.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.