Skoki w Zakopanem pod znakiem żałoby narodowej. “To będzie tak naprawdę czwarty raz”

fot. Antoni Cichy

fot. Antoni Cichy

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem zawsze jest wydarzeniem wyjątkowym. W tym roku też będzie, chociaż o rozrywce w dwa dni trzeba będzie zapomnieć. – W piątek nie będzie wcale oprawy. W sobotę oprawa będzie godna sytuacji, a Biało-Czerwona Kraina Czarów zjednoczy się w geście sprzeciwu wobec agresji i przemocy – mówi w rozmowie ze Sportsinwinter.pl Michał Sieczko, twórca oprawy PŚ Zakopane od 2003 roku i połowa duetu Crowd Supporters oprawiającego imprezę.
Osiemnaście lat temu popularny Mikee po raz pierwszy rozpoczął rozbawianie zakopiańskiej publiczności podczas zawodów Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi, inwestując w całość produkcji tego wydarzenia i tworząc nową jakość produkcji prezentacji sportu. Pojawiła się scena, muzyka, program Crowd Supporters, w tym znane kibicom zabawy, żarty, animacje i coraz ciekawsze tańce. Program był tak atrakcyjny, że od 18 lat ma swoich sponsorów. Ich działalność tak bardzo zachwyciła świat, że dostawali i dostają zaproszenia do prowadzenia PŚ w skokach w różnych miejscach świata. Byli na igrzyskach w Soczi, mistrzostwach świata w Lahti a także podczas konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Ga-Pa. W miniony weekend po 6 latach przerwy wrócili do Predazzo. – To niesamowite uczucie, jak po tylu latach ponownie zapraszają nas do współpracy. Czujemy się bardzo wyróżnieni – mówi Michał Sieczko z Crowd Supporters. – Naszym celem (moim i Darka DJ Ucho” Ślęzaka) oprócz zrobienia dobrej imprezy, było “dźwignięcie” naszych skoczków. Jakoś tak już jest, że kiedy my się pojawimy, oni czują się jak u siebie. To bardzo istotne. Oczywiście ich sukcesy to tylko ich ciężka praca, ale kiedy usłyszą w trakcie konkursu swój ulubiony utwór, czy pozytywne słowo, to działa to na nich motywująco, a psychologia to niezwykle ważny obszar sportu na najwyższym poziomie – o czym Sieczko przekonuje się na własnej skórze, gdyż do Polski wprowadził trzy dyscypliny sportu, w tym reprezentacje Polski w tych sportach.

Każdy konkurs na Wielkiej Krokwi obejrzy blisko 25 tysięcy kibiców.

Na skoki do stolicy polskich Tatr kibice przyjeżdżają przede wszystkim, aby dopingować naszych zawodników i podziwiać najbardziej ekstremalny spośród olimpijskich sportów, ale nie bez znaczenia jest oprawa serwowana przez Crowd Supporters. – My z roku na rok wprowadzamy nowe elementy do programu. Chcąc wyznaczać światowy standard oprawy imprez, zawsze przygotowujemy się na maksa – przyznał Sieczko. W tym roku będzie jednak inaczej niż zwykle. To z powodu żałoby narodowej, którą ogłosił prezydent RP Andrzej Duda, w związku z uroczystościami pogrzebowymi Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został śmiertelnie ugodzony nożem w minioną niedzielę podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żałoba ma obowiązywać w piątek od godziny siedemnastej i potrwa do soboty. – W trakcie piątkowych kwalifikacji nie będzie wcale oprawy – poinformował nas Michał Sieczko. – W sobotę, wspólnie z biało-czerwoną publicznością, oddamy cześć zamordowanemu prezydentowi Gdańska, ale wspomnimy także inne osoby, które odeszły. Całość oprawy godna będzie sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy – zapowiedział.

To nie będzie pierwsza sytuacja tego typu podczas Pucharu Świata w Zakopanem. Chociaż wszyscy pamiętamy żałoby narodowe wprowadzane w 2006 oraz 2008 roku (pierwsza z powodu zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich, a druga w wyniku wypadku katastrofy wojskowego samolotu CASA pod Mirosławcem), to była też trzecia sytuacja, kiedy konkursy publiczność śledziła niemal w ciszy. Michał Sieczko przypomniał nam, że w 2007 roku również zmieniono oprawę na stonowaną. – To było po tragicznym upadku Jana Mazocha. Czech w szpitalu przeszedł śmierć kliniczną, trudno było w takim wypadku się bawić – wspominał. – Chcemy, aby w tym roku Polacy połączyli się w geście sprzeciwu wobec agresji i przemocy, a równocześnie godnie pożegnali Pana Prezydenta Adamowicza – dodawał Sieczko. Niewątpliwie całość imprezy, choć organizowana w tragicznych okolicznościach, ma cechować magia wyjątkowa dla Biało-Czerwonej Krainy Czarów.Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.