Skoki w Oberstdorfie: Mamy pierwsze niespodzianki [komentarz]

10:23, 30.12.2015 Franek Damboń Aktualizacja: 13:29, 31.12.2015

Severin Freund (Sportsiniwinter.pl)Gdyby mi ktoś dzień przed konkursem inaugurującym Turniej Czterech Skoczni powiedział, że Peter Prevc nie wygra zawodów, to nie byłbym w stanie w to uwierzyć. A jednak. Przecież w skokach niczego nie można być pewnym. Severin Freund został wczoraj bohaterem niemieckich kibiców.

Wczorajsze zwycięstwo Niemca zostało okraszone dużym szczęściem. Stało się tak, bowiem zwycięzca oraz drugi Michael Hayboeck trafili na podmuch pod narty pozwalający im polecieć hen daleko. Peter Prevc mając tylni wiatr nie był w stanie uzyskać odległości pozwalającej mu zwyciężyć.

Po konkursie wyłonił nam się obraz co najmniej siedmiu zawodników mających szanse na zajmowanie czołowych miejsc. Wielką niespodzianką był drugi po 1. serii Daniel Andre Tande, który po słabszych występach odpalił petardę. Niestety, seria finałowa trochę zweryfikowała oczekiwania Norwega. Jeśli chodzi o tę reprezentację to ich zawodnicy zajęli odpowiednio 4.,6.,8.,10. i 11. miejsce potwierdzając, że aktualnie są najmocniejszą drużyną na świecie. Na uwagę zasługuje piąty Noriaki Kasai. Zawiedli pozostali Japończycy, którzy zajęli dalekie miejsca. Dwóch skoczków, którzy byli przeze mnie ogłoszeni "czarnymi końmi", czyli Anze Lanisek i Domen Prevc chyba nie wytrzymali presji zajmując odpowiednio 16. i 27. miejsce. Godny pochwały jest także Vincent Descombes-Sevoie zajmujący wysokie 17. miejsce.

Po raz kolejny w tym sezonie fatalnie spisali się Polacy. Wszyscy zawiedli. Płasko lecący Kamil Stoch jest na razie cieniem zawodnika wygrywającego konkursy olimpijskie. Reszta naszych skoczków była tylko tłem rywalizacji. Z tego wszystkiego cieszy mnie jedna informacja. Mianowicie trener Łukasz Kruczek wreszcie zaczął mówić o przyczynach słabszych skoków. Przynajmniej nie zrzucał całej winy za słabe występy na kombinezony, bowiem jak nie ma formy to nawet one nie pomogą.

Od noworocznego konkursu w Ga-Pa oczekuje dwóch rzeczy. Równych warunków oraz światełka w tunelu dla biało-czerwonych.