Skoki narciarskie wśród proponowanych dyscyplin na Igrzyska Europejskie 2023

fot. M. Król

fot. M. Król

W ostatnim czasie poznaliśmy listę 23 dyscyplin sportowych, w których mają odbyć się zmagania podczas Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Wśród nich znalazły się skoki narciarskie. 

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) poinformowało, że ostateczna lista powstanie po zakończeniu negocjacji z europejskimi oraz międzynarodowymi federacjami. Już teraz wiadomo, że w spisie dyscyplin mających się pojawić podczas imprezy pojawiły się również skoki narciarskie na igelicie. Spotkanie odbyło się w siedzibie Włoskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie delegacja z Polski miała okazję rozmawiać z reprezentantami EOC.

– To było bardzo owocne spotkanie. Byliśmy naprawdę szczęśliwi widząc tak duże zaangażowanie ze strony polskiej delegacji – powiedział po zakończeniu rozmów we Włoszech Niels Nygaard, p.o. Prezesa EOC. –  Uważam, że to świetny początek, ponieważ stworzyliśmy zgrany zespół i osiągnęliśmy konkretne wyniki. Jednocześnie stworzyliśmy precyzyjną mapę postępowania na przyszłość – podkreślił. Wyraził również nadzieję, że kolejne spotkania odbędą się w takiej samej atmosferze.

Reprezentanci Polski również są bardzo zadowoleni z przebiegu całej konferencji. – Cieszę się, że wspólnie ze wszystkimi partnerami uzgodniliśmy wstępną listę dyscyplin sportowych – pozwoli to na konkretne plany inwestycyjne w najbliższej przyszłości – powiedział Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych. Określił również spotkanie we Włoszech mianem przełomowego.

Działacze z EOC podkreślają jednak, że nie chcą wymagać od krajów – gospodarzy budowania dodatkowych obiektów infrastruktury. Jeden z członków zarządu Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Zlatko Mateša podkreślił, że starają się promować podejście policentryczne. Oznacza to tyle, że w imprezie udział wziąć może wiele miast. – Zapewniamy, że wszystko, o czym dyskutowaliśmy można uzyskać bez nadmiernych wydatków – powiedział. Zaznaczył również, że propozycja włączenia skoków narciarskich w poczet dyscyplin proponowanych w liście jest absolutną nowością. Powodem takiej decyzji jest między innymi bardzo wysoka popularność tego sportu w Polsce.

Źródło: eurolympic.org