Skoki narciarskie w Lake Placid. Kto faworytem bukmacherów w sobotnim konkursie?

Screen: Eurosport

Puchar Świata w skokach narciarskich zawitał do Lake Placid. Kto okaże się najlepszy na amerykańskiej ziemi? Faworyci bukmacherów pozostają niezmienni, ale po długiej podróży z Europy do USA nie są wykluczone niespodzianki.

Screen: Eurosport

Bukmacherzy typują

Jak przy okazji każdego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich, tak i w przypadku zawodów w USA, bukmacherzy przygotowali ofertę zakładów na konkurs skoków (osoby planujące obstawianie skoków narciarskich powinny zapoznać się z tymi wskazówkami). Skupiamy się póki co na konkursie sobotnim, w którym zawodnicy rywalizować będą indywidualnie.

Warto wiedzieć, że to mogą być dość specyficzne zawody. Na obstawianie skoków narciarskich wpływ ma wiele czynników, a przy okazji najbliższego weekendu sporą rolę może odgrywać zmęczenie. Z tego powodu z sesji treningowej zrezygnowali m.in. reprezentanci Polski. Dawid Kubacki, Piotr Żyła i reszta drużyny postanowili więcej czasu spędzić na odpoczynku po podróży.

Kto najlepiej przywitał się z obiektem w USA? Podczas sesji treningowej najdalej lądowali Stefan Kraft i Andreas Wellinger. Dobre skoki oddawał również lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud. Z pewnością Ci zawodnicy są w gronie faworytów bukmacherów do końcowego sukcesu w sobotnim konkursie.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że zawodnicy mogą przyjąć odmienne strategie na konkursy skoków narciarskich w Lake Placid. Część skoczków szykuje formę przede wszystkim na mistrzostwa świata, a zawody w najbliższy weekend będą dla nich tylko etapem przygotowań. Kamil Stoch w ogóle nie wybrał się do USA i formę szlifuje w Polsce.

Jak zatem wyglądają kursy bukmacherskie na zwycięzcę sobotniego konkursu? Zaprezentował je bukmacher STS:

  • H.E. Granerud – 1.85

  • S. Kraft – 6.75

  • D. Kubacki – 8.00

  • Wellinger A. – 10.00

  • R. Kobayashi – 12.00

  • A. Lanisek – 15.00

Sobotni konkurs indywidualny rozpocznie się o godzinie 16:00. O 14.30 odbędą się natomiast kwalifikacje, które z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych nie odbyły się w piątek. Wieczorem natomiast odbędzie się rywalizacja dwójek, która poprzedni drugi, niedzielny konkurs indywidualny w Lake Placid.

Skocznia w Lake Placid

Typowanie skoków narciarskich na skoczni w Lake Placid nie różni się od innych konkursów, ale sam obiekt jest dość specyficzny. To najmniejsza z dużych skoczni w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Próżno liczyć tu na skoki tak dalekie, jak widywaliśmy w kilku ostatnich konkursach tegorocznego cyklu. Z drugiej strony nawet na tym obiekcie sędziowie mogą hamować zapędy zawodników do dalekich lotów.

Aktualnym rekordzistą obiektu jest Velli Matti Lindstrom, który ponad 20 lat temu uzyskał wynik 135,5 metra. To naprawdę imponujący wynik na skoczni, której punkt konstrukcyjny ulokowano na 115 metrze, a rozmiar skoczni wynosi zaledwie 128 metrów.

Puchar Świata w skokach narciarskich powraca na ten obiekt po wielu latach przerwy. Ostatni raz skoki narciarskie, w rywalizacji o Kryształową Kulę, gościły tutaj w sezonie 1990/1991. Trudno zatem wysnuć wnioski co do faworytów, bazując np. na wynikach z lat poprzednich. Sami bukmacherzy ostrożnie podchodzili do wystawiania kursów, a ostatecznie największy wpływ na ich kształt miała dyspozycja w całym sezonie i na treningach przed zawodami. Podobnych skoczni jest bowiem mało, a już na pewno nie występują w głównym cyklu.

Czego możemy zatem spodziewać się po zawodach w Lake Placid? Na pewno będą one nieco inne, aniżeli pozostałe konkursy w ramach tegorocznego Pucharu Świata w skokach narciarskich. Mimo wszystko emocji brakować nie powinno. Tym bardziej, że poza sobotnimi i niedzielnymi zawodami indywidualnymi, kibice obejrzą także konkurs duetów.

STS to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych podlega karze. Hazard wiąże się z ryzykiem. 18+