Skoki narciarskie – najważniejsze wieści tygodnia. Śmierć wicemistrza świata, kolejny skoczek pożegnał się i kadry Finlandii

fot. M. Rudzińska

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia ze świata skoków narciarskich. Daniel Andre Tande powrócił do treningów, a Robert Johansson musiał przejść operację. Nie cichną rozmowy na temat konkursów drużyn mieszanych oraz lotów pań. Prezentujemy kolejne podsumowanie tygodnia.

fot. M. Rudzińska

Kobiety nadal nie będą mogły latać

To emocjonujący temat, o którym nie cichną rozmowy. Zawodniczki deklarują chęć brania udziału w zawodach na największych obiektach, jednak Międzynarodowa Federacja Narciarska nie jest temu pomysłowi przychylna. Podczas nadchodzącego sezonu panie będą rywalizować w Willingen – będzie to największy obiekt, na którym będą mogły się zmierzyć. Na temat lotów pań wypowiadały się takie osoby jak Sara Hendrickson czy Clas Brede Bråthen. Czy Maren Lundby wcieli się w rolę przedskoczka? Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Mikst na Raw Air. Czy to dobry pomysł?

Już w nadchodzącym sezonie podczas norweskiego cyklu zmagań będziemy mogli podziwiać konkurs drużyn mieszanych. Okazuje się, że środowisko skoków narciarskich jednogłośnie uznało pomysł włączenia konkursu drużyn mieszanych do klasyfikacji cyklu Raw Air za chybiony. Wykluczyłoby to wielu zawodników z rywalizacji. Międzynarodowa Federacja Narciarska na szczęście nie wprowadziła tego pomysłu w życie. Rywalizacja w mikście co prawda zostanie rozegrana, ale nie będzie się liczyć do klasyfikacji Raw Air.

Justin Nietzel zakończył karierę

Niemiecki zawodnik poinformował, iż jego przygoda ze skokami narciarskimi dobiegła końca. – Czas na nowy rozdział w życiu. Skoki narciarskie towarzyszyły mi od wielu lat. (…) Jestem wdzięczny za każdą chwilę i patrzę wstecz z uśmiechem, ale i płaczem. To zawsze będzie częścią mnie – powiedział 23-latek w rozmowie z portalem skispringen-news.de. – Nie było już dla mnie miejsca w drużynie DSV ani w grupie Bundeswehry. Muszę teraz zobaczyć co będzie dalej – zakończył.

Minionej zimy nie poczynił żadnych postępów, nie był zatem brany pod uwagę przez Niemiecki Związek Narciarski podczas tworzenia kadr na nadchodzący sezon. W skakaniu na wysokim poziomie przeszkadzały mu kontuzje oraz jego własna głowa. Saksończyk nie otrzymał nominacji do drużyny i pożegnał się z zawodowym uprawianiem skoków narciarskich.

Zmarł Dieter Neuendorf

Były skoczek narciarski, który w czasach swej aktywności sportowej reprezentował NRD zmarł w wieku 80 lat. Do jego największych osiągnięć życiowych zalicza się zdobycie srebrnego medalu podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Oslo w roku 1966. W 14. Turnieju Czterech Skoczni wywalczył drugie miejsce, a w dwóch kolejnych edycjach zajmował trzecią lokatę. Na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1964 roku zajął piątą pozycję. Karierę skoczka narciarskiego zakończył w 1971 roku.

Daniel-Andre Tande powrócił do treningów

Mistrz świata w lotach na portalach społecznościowych zamieścił nagranie z wykonywania ćwiczenia na siłowni. – Z każdym dniem jest coraz lepiej – napisał. Po upadku na skoczni do lotów narciarskich w Planicy Norweg przeszedł operację obojczyka i szybko znalazł się z powrotem w domu. W stosunkowo krótkim czasie powrócił również do treningów. Na razie są to delikatne ćwiczenia, jednak przyjdzie czas również na normalne obciążenia. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Daniel-André Tande (@daniel_a24)

Poznaliśmy składy fińskich kadr na nadchodzący sezon

W reprezentacji narodowej znaleźli się tylko trzej zawodnicy. Antti Aalto, Niko Kytosaho oraz Arttu Pohjola tworzą kadrę A. Wśród pań znalazły się Susanna Forsström, Sofia Mattila, Jenny Rautionaho i Julia Kykkänen. Ostatnia z wymienionych zawodniczek przygotowuje się do sezonu samodzielnie, prawdopodobnie jednak weźmie udział w zgrupowaniach. Trener fińskich skoczków nie skreśla jednak nikogo. – Należy podkreślić, że drzwi nie zostały przez nikogo zamknięte. Fińskie skoki rozgrywane są tak małymi kwotami, że drzwi będą nadal otwarte. Dzięki dobrym występom i dobrym rzeczom do zrobienia drzwi reprezentacji narodowej są otwarte dla wszystkich – ogłosił Väätäinen w komunikacie prasowym Związku Narciarskiego.

Wkrótce ruszy sprzedaż biletów na LGP w Wiśle

Jak donosi Skijumping.pl, wkrótce ma ruszyć internetowa sprzedaż biletów na lipcowe zmagania w polskiej Wiśle. Poziom zajętości trybun ma wynosić 50%. – Liczymy na to, że rządowe przepisy pozwolą na wypełnienie trybun w 50%. Tym razem dystrybucja odbędzie się tylko internetową drogą. Wczoraj podpisałem umowę z firmą za to odpowiedzialną – powiedział Andrzej Wąsowicz, szef wiślańskiego komitetu organizacyjnego. Szczegóły odnośnie dystrybucji biletów ogłoszone zostaną na początku czerwca.

Robert Johansson przeszedł operację pleców

Norweg z charakterystycznym zarostem poinformował na platformie Instagram, że przeszedł operację pleców. Johansson zmagał się z bólem już od dłuższego czasu, jednak dzielnie z nim walczył. Niestety ból stał się tak dotkliwy, że zawodnikowi nie pozostało nic innego, tylko zdecydować się na operację. Na szczęście wszystko poszło dobrze i skoczek mógł wrócić do domu już tego samego dnia. – Operacja przebiegła bardzo dobrze i wydaje się, że wszystko poszło bardzo dobrze. Wyzdrowieję i mam nadzieję, że za trzy tygodnie będę mógł normalnie trenować – powiedział w rozmowie z NRK.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Robert Johansson (@rbrt_johansson)

Źródło: skispringen-news.de/Hiihtoliiton Tiedote/skijumping.pl/thueringer-allgemeine.de/Instagram/informacja własna.