Skoki narciarskie – najważniejsze wieści tygodnia. Polacy w Predazzo, Stoch z wielkim wyróżnieniem, wsparcie od polskich kibiców

Fot. Magdalena Janeczko

Do kwalifikacje przed konkursami Letniej Grand Prix w Wiśle zostało już niewiele ponad miesiąc. Mimo że teraz skoczkowie mają przerwę od udziału w zawodach już przygotowują się do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu 2021/2022. Co działo się w świecie skoków przez ostatni tydzień? Zobaczcie sami.

Fot. Magdalena Janeczko

Stoch zimowym olimpijczykiem 100-lecia

Kamil Stoch został wybrany zimowym olimpijczykiem ostatnich stu lat w plebiscycie z okazji 100-lecia „Przeglądu Sportowego”. Skoczek pokonał między innymi utytułowaną biegaczkę narciarską Justynę Kowalczyk-Tekieli oraz byłego kolegę ze skoczni Adama Małysza. – Kibice wybierając swoich faworytów kierowali się głównie sentymentem – podkreślał redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Paweł Wołosik. Po ogłoszeniu wyników głos zabrał również Stoch. – Powiem szczerze, że jestem bardzo zaskoczony wygraną. Uważam, że nie jest łatwo wybrać sportowca w takiej kategorii. Szczególnie dlatego, że jest wiele wyjątkowych dyscyplin. Każda z nich szczyci się swoją oryginalnością, ale też ma różne warunki do rozwoju – mówił trzykrotny mistrz olimpijski. Więcej o wynikach przeczytacie tutaj.

Polscy kibice wspierają finansowo norweskiego skoczka

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, norweski skoczek Benjamin Oestvold, zbiera pieniądze, które pozwolą mu na odpowiednie przygotowanie do zbliżającego się sezonu. Norweg dał się poznać szerszej publiczności podczas Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, kiedy to uzyskał 150 metrów w jednej ze swoich prób. Nieoczekiwanie dla zawodnika pomoc finansowa, o którą prosił, przyszła z Polski. – Połowa środków, jakie do tej pory otrzymałem, pochodzi z Polski – mówi zdziwiony skoczek w rozmowie z NRK. Więcej o zbiórce i odczuciach skoczka przeczytacie tutaj.

Druga edycja Zielpol Skoki Amatorów o Puchar InSJders

Skoki narciarskie nie są dla każdego? A jednak! Znamy datę drugiej edycji Zielpol Skoki Amatorów o Puchar InSJders – odbędzie się ona 21 sierpnia 2021 roku na skoczni wybudowanej przez Mateusza Seremaka w Ruczynowie. W ubiegłorocznych zawodach wzięło udział 30 ochotników. Na starcie pojawili się tacy, którzy trenują skoki, jak młody Tymoteusz Cienciała, oraz amatorzy, którzy pierwszy raz usiedli na belce. Wiadomo, że na tegoroczną odsłonę organizatorzy zwiększyli limit miejsc. Zapisy już ruszyły. Więcej o historii powstania tych zawodów i zasadach rozgrywania przeczytacie tutaj.

Zmiany w czeskiej reprezentacji kobiet

Przed zbliżającym się sezonem w czeskiej reprezentacji kobiet w skokach nastąpiło kilka zmian. Na zakończenie kariery zdecydowała się Zdena Pesatova. W składzie kadry narodowej znalazły się: Anezka Indrackova, Karolina Indrackova, Klara Ulrichova, Stepanka Ptackova i Veronika Jencova. Głównym trenerem został Antonin Hajek a jego asystentem Zdenek Zidek. Pracę z drużyną zakoczńył Pavel Vevhet.

Agnes Reisch rozpoczyna rehabilitacje po zerwaniu więzadła krzyżowego

Niemiecka zawodniczka doznała kontuzji w połowie maja podczas pierwszy skoków treningowych przed zbliżającym się sezonem letnim. Skoczkini przeszła operację i rozpoczęła rehabilitacje kontuzjowanego kolana. – Zakładając dobry proces gojenia, Agnes może powrócić do treningów z drużyną za około sześć miesięcy – mówi Maximilian Mechler, trener reprezentacji kobiet w skokach narciarskich. – Jest mi bardzo przykro, że Agnes doznała tak poważnej kontuzji podczas pierwszego letniego skoku – dodał.

Czesi, w ramach przygotowań do sezonu, trenują w tunelu aerodynamicznym 

Przygotowania do nowego sezonu nabierają tempa. Reprezentanci Czech próbują swoich sił w tunelu aerodynamicznym. Najpierw testowali koordynację, następnie skupili się na odpowiednim ułożeniu w fazie lotu. – Konieczne jest zrozumienie, jaka jest idealna pozycja ciała i kończyn w stosunku do przepływu powietrza dla każdego zawodnika. Pomiary pływalności i oporu wykazały wartości liczbowe zgodnie, z którymi określa się idealną pozycję każdego skoczka – powiedział trener Jakub Jiroutek.

Polscy skoczkowie na zgrupowaniu w Predazzo

Podopieczni Doleżala zaczęli kolejny etap przygotowań do nadchodzącego sezonu. Teraz swoją formę szlifowali we włoskim Predazzo. Zawodnicy chętnie dzielą się zdjęciami w mediach społecznościowych. Już 9 lipca skoczkowie powalczą o tytuł mistrza kraju na skoczni w Zakopanem, a 17 – 18 lipca wezmą udział w zawodach Letniej Grand Prix w Wiśle.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dawid Kubacki (@dawid.kubacki.official)

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Andrzej Stękała (@andrzejstekala)

 

Źródło: informacja własna/deutscherskiverband.de/czech-ski.com/instagram/twitter